Pałac w Vrchlabí

Zámek Vrchlabí

Zwiedzone: 1 maja 2022

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 37508/6-3729

Pałac w Vrchlabí
maj 2022

Położenie:

Pałac w Vrchlabí – w centrum miasta, w pobliżu rynku, w powiecie Trutnov, w kraju hradeckim, w Czechach.

Opis:

W miejscu, gdzie obecnie stoi pałac, będący obecnie Urzędem Miasta i Zarządu Karkonoskiego Parku Narodowego, wznosiła się gotycka twierdza nawodna. Posiadłość nabył za 1750 groszy czeskich w 1533 r. od Jana Tetaura z Tetova Kryštof Gendorf z Gendorfu, radca królewski i zarządca kopalń. W bezpośrednim sąsiedztwie zamku rozpoczął prace nad budową nowej siedziby w stylu renesansowym według wzoru sasko-śląskiego. Główne prace budowlane miały miejsce w latach 1546-1548, a pałac prawdopodobnie został ukończony za życia Kryštofa. Po jej ukończeniu stara twierdza służyła wyłącznie celom gospodarczym. Pałac należy do najwcześniejszych świeckich budowli renesansowych w Czechach. W tym czasie wokół pałacu zachowała się jeszcze szeroka na dwanaście metrów fosa z trzema mostami zwodzonymi. Budynek pałacu miał trzykondygnacyjny plan prostokątny z czterema narożnymi ośmiobocznymi wieżami. Między budynkami nie było dziedzińca, ale pośrodku zbudowano dużą salę ze sklepieniem i lunetami. Po pożarze w 1575 r. został czasowo naprawiony, a obecny kształt uzyskał po renesansowej przebudowie w latach 1605 – 1614, kiedy opiekował się nim Vilém Miřkovský ze Stropčic. W ciągu następnych ponad 400 lat od powstania pałac przeszedł wiele zmian budowlanych i przeróbek, zmieniali się też jego właściciele. Z pierwotnego renesansowego wyposażenia pałacu pozostał jedynie renesansowy piec kaflowy z 1545 r.

Obecnie pałac jest siedzibą Urzędu Miejskiego. W pałacu odbywają się wesela i koncerty. Środkowa część parteru pałacu jest ogólnodostępna dla publiczności. Można tu zobaczyć obrazy ostatnich niedźwiedzi złowionych w Karkonoszach.

Obecny wygląd parku zamkowego z egzotycznymi roślinami drzewiastymi i sztucznymi jeziorami pochodzi z drugiej połowy ubiegłego wieku. Ogrodnik Fuchs zamienił wówczas ogród w romantyczny park krajobrazowy. Zlikwidował fosę, założył jezioro i rozbudował park do obecnych rozmiarów. Przez park prowadzi oznakowany szlak.

Galeria:

Inne zabytki w kraju hradeckim:

Komentarze:

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: