Zamek Freienfels

Zwiedzony: 19 czerwca 2005

,
0°C
Zamek Freienfels
czerwiec 2005

Położenie:

Zamek Freienfels – 

w miejscowości o tej samej nazwie (część Weinbach), 

w powiecie 

Limburg-Weilburg, 

:, 

w Niemczech.

Opis:

  • Stare podanie mówiące że zamek powstał w 1195 roku, zbudowany przez grafa Walrama z Nassau okazało się nieprawdą. Wybudowany był raczej w tym czasie przez grafów von Weilnau do ochrony ich posiadłości w rejonie Weilburga.
  • Pierwsza udokumentowana wzmianka o zamku pochodzi z 1327 r. kiedy to właścicielem był proboszcz z Gemünden Siegfried von Runkel. W XIII/XIV w. został zamek umocniony i z powodów finansowych dany w zastaw krewnemu Siegfrieda von Runkel, będącemu w tym czasie proboszczem opactwa Gemünden/Westerburg. Tenże bratanek sprzedaje zamek grafowi Gerlach von Nassau-Weilburg, który urządził w zamku bazę w waśni z rodem von Elkerhausen.
    Z początkiem XV w. zamek stracił znaczenie po zniszczeniu zamku Neu-Elkerhausen i częściowo podupadł.
  • W 1466 r. zamek zostaje odbudowany przez Philippa von Nassau-Saarbrücken i nadany w zastaw dla Johanna von Schönborn który miał go utrzymywać w należytym porządku.
  • Do 1687 roku zamek był w posiadaniu rodu von Schönborn, później został sprzedany Duńczykom.
  • W 1724 roku zamek przechodzi ponownie w posiadanie grafa Karla Augusta von Nassau-Weilburg, który go jednak zaniedbywał. Grożące zawaleniem budynki zostały rozebrane.
  • W 1747 roku zamek był już ruiną.

Galeria:

Inne zabytki ::

Zamek Mittelburg

Zamek założony w 1165 roku przez najmłodszego syna Bliggersa II von Steinach – Conrada I. Po wymarciu na początku XIV w. założonej przez niego linii rodu zamek w połowie przechodzi w posiadanie biskupstwa z Moguncji i Wormacji. W wyniku licznych nadań w lenno przez biskupstwo, w następnych latach zamek wielokrotnie zmienia zarządców. Z braku należytej opieki i prac remontowych zamek ulega znacznemu zniszczeniu.

Zamek Philippstein

1335 – Graf Gerlach von Nassau-Weilburg uzyskuje obszar naokoło Altenkirchen wraz z górnym Möttbachtal od grafów von Solms. 1390 – Jego wnuk graf Philipp I von Nassau-Weilburg i Saarbrücken buduję do ochrony tego obszaru i położonej na nim kopalni rudy żelaza zamek Philippstein. Zamek był zawsze zamieszkały przez kasztelanów.

Zamek Hirschhorn

Zamek Hirschhorn został założony w 1260 roku przez Johanna von Hirschhorn, który od 1270 roku przyjął nazwę od nazwy zamku. Był on prawdopodobnie wnukiem (ewentualnie synem) ze związku małżeńskiego pomiędzy Edelherren von Steinach i ministeriałów von Hirschberg (zamek położony w Leutershausen an der Bergstraße). Od strony babki został także przyjęty herb z rogiem jelenia i nazwa dla nowego zamku (Hirschhorn - (niem.) jeleni róg).

Zamek Hinterburg

1100 – Wybudowany przez ród von Steinach zamek Hinterburg (zwany również Alt-Steinach) jest lennem biskupstwa z Wormacji. Ród ten był albo boczną linią rodu właścicieli położonego niedaleko zamku Hafenburg , którzy także nazywali siebie von Steinach albo - co również jest tylko przypuszczeniem – byli rodem z Miśni w Turyngii, który zaciągnął się na służbę do biskupstwa Wormacji.

Zamek Schadeck

Najmłodszy z czterech zamków położonych w okolicach Necker-Steinach założony został w 1230 roku przez trzeciego syna Ulrichsa I von Steinach (zbudował on zamek Vorderburg) – Bliggera V. Ponieważ na jednej skale położone były już trzy zamki tego rodu, musiał on kolejny zamek wybudować z biegiem rzeki, na stromo opadającym zboczu masywu skalnego. Dla uzyskania miejsca pod budowę zamku musiano odłamać kawał ściany od zbocza.

Zamek Jesburg

1350 - W czasie sporu między arcybiskupem z Mainz i landgrafami z Hessen zamek Jesburg należący do Mainz został zniszczony. 1364 - Zniszczony zamek jest ponownie odbudowany.

Zamek Marburg

IX-X w. – Powstaje prostokątny gródek stożkowaty. Przypuszczalnie ten pierwszy zamek zbudowany został przez Gisonów. 1138-39 – Marburg jest po raz pierwszy wymieniany w dokumentach i był zasiedlony przez zarządcę.

Zamek Braunfels

W XIII w. zostaje wybudowany obecny zamek Braunfels przez grafa Heinricha I von Burgsolms, być może na miejscu istniejącego zamku. 1216r. pierwsza udokumentowana wzmianka o zamku.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: