Pałac Schwetzingen-Schloß

Zwiedzony: 19 maja 2002

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Pałac Schwetzingen-Schloß
maj 2002

Położenie:

Pałac Schwetzingen-Schloß – 

w centrum Schwetzingen, 

w powiecie 

Rhein-Neckar, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

W 1350 roku zamek jest po raz pierwszy wspomniany w dokumentach, jako rycerski zamek nawodny. Założenie zamkowe składało się z małego otoczonego murem zamku z donżonem położonego na wyspie potoku Leimbach. Jego właściciele, rodzina von Schomberg oddała go do dyspozycji palatyna Ruprechta.

Jego następcy pozyskiwali metodycznie majątki w Schwetzingen, powiększając areał wokół ogrodów, będących później punktem wyjścia do budowy wielkiego pałacu. Pałac służył w następnych stuleciach palatyńskiemu dworowi jako miejsc pobytu w czasie polowań.

Rozbudowany przez księcia elektora Ludwiga V von der Pfalz (1508-1544) pałac został w czasie wojny trzydziestoletniej zdewastowany i ponownie odbudowany. W czasie wojny palatyńsko-orleańskiej w 1689 roku pałac spłonął ponownie. Odbudowa przez elektora Johanna Wilhelma zakończyła się w 1701 roku.

W następnych latach za czasów elektora Carla Philippa (1658-1742) został na nowo założony ogród i w 1718 roku zamknięty półkoliście oranżerią. Wkrótce jednak pałac został zaniedbany gdyż książę poświęcił się ambitnemu planowi przekształcenia pałacu w Mannheim w elektorską rezydencję letnią.

Ponowne zainteresowanie pałacem nastąpiło za czasów Carla Theodora (1724-1799). Jako rekompensatę za upadłą oranżerię kazał przyłączyć do zamku północny okrągły budynek. W tym miejscu powstał także teatr. Południowy budynek z salonami powstał jako odpowiednik.

Prosta najstarsza część zamku została zachowana, chociaż ciągle powstawały nowe projekty. Słynni architekci swego czasu jak Pigage, Rabaliatti i Balthasar Neumann przedstawiali swoje projekty, jednak nie wszystkie zostały zrealizowane.

Jedynie ogrody zostały przekształcone na szeroką skalę. Pod kierownictwem architekta Nicolasa de Pigage powstały wspaniałości w stylu francuskim. Później część ogrodów została przeobrażona przez Friedricha Ludwiga Sckella zainspirowanego pejzażowymi ogrodami angielskimi.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Pałac Rodeck

Dawny zamek Rodeck, a obecnie pałac, jest obecnie w posiadaniu prywatnym i jego obejrzenie jest możliwe tylko od zewnątrz. Cała nieruchomość jest otoczona wysokim płotem i jest dobrze monitorowana przez system kamer. Dawna droga prowadząca do zamku służy obecnie jako dojazd do zamku i może być używana tylko przez mieszkańców zamku. U podnóża winnicy, na której położony jest zamek znajdują się pozostałości głębokiej fosy w znacznej części okrążającej zamek. Część z niej wykorzystywana jest jako staw i jest również własnością prywatną.

Zamek Nippenburg

Zamek Nippenburg, w Niemczech, w pobliżu miejscowości Hemmingen, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Müneck

Zamek został wybudowany w XII w. przez panów von Müneck, bocznej linii von Hailfingen, popleczników palatynów z Tybingii, jako zamek ochronny i ofensywny. Następne pokolenia Hailfingerów powoli wysprzedawały swą siedzibę.

Zamek Hohenentringen

Zamek Hohenentringen położony w Niemczech, w pobliżu miejscowości Entringen, w landzie Badenia Wirtembergia.

Pałac w Mannheim

Pałac w Mannheim wybudowany został w 1720 roku na rozkaz elektorów Karola III Filipa Wittelsbacha i Karola IV Teodora Wittelsbacha. Dzięki pomocy wybitnych artystów, pałac sam w sobie jest wspaniałym dziełem sztuki. Ze względu na jego ogromną powierzchnię i fakt, że składa się z ponad 500 przepięknie urządzonych pokoi, jest jedną z największych barokowych budowli w Niemczech.

Zamek Schenkenburg

1244 – Pierwsza wzmianka o rodzie Schenken von Zell. 1297 – Wymiera ród Schenken z Schenkenburga. Po nich przychodzi szlachta von Hulwer. 1407 – Von Hulwer sprzedają swoje dobra w Schenkenzell i zamek Schenkenburg.

Zamek Horneck

Zamek Horneck znajduje się w miejscowości Gundelsheim i dojazd do niego jest dość dobrze oznakowany. Rozpościera się na grzbiecie góry na północnym krańcu miejscowości, powyżej kilku nierzucających się w oczy dobudów. Obecnie znajduje się w nim dom starców. Oprócz tego znajduje się tu również bardzo nowocześnie ukształtowane muzeum wyjaśniające historię zamku i Zakonu Niemieckiego NMP mającego tutaj niegdyś swą siedzibę.

Zamek w Heidelbergu

Zamek w Heidelbergu (niem. Heidelberger Schloß), zamek gotycko-renesansowy położony na górze Königstuhl w Heidelbergu w Niemczech. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z roku 1225. Jego budowę podzielić można na dwa okresy główne: późnośredniowieczno-gotycki w latach ok. 1400 do 1544, w których był zamkiem obronnym oraz renesansowy w latach ok. 1549 do 1620, kiedy pełnił funkcję reprezentacyjnej rezydencji.

Zamek Sterneck

Władcy Sterneck i ich przodkowie: 1122 - Egilolf von Brandeck, jego zamek rodowy znajdował się ponad doliną Heimbach. 1230-50 – Wybudowanie zamku Sterneck przez Volmara von Brandeck. 1300 – Johann von Brandeck uzyskuje prawo kościelne w Unterbrändi 1350 – Wirtembergia uzyskuje część zamku. Zamek po raz pierwszy nazwany jest Sterneck.

Kościół katedralny w Herrenberg

Kościół katedralny jest symbolem miasta Herrenberg m.in. z racji swego położenia na zboczu góry ponad miastem. Z powodu swego położenia nazywany jest również przez miejscowych "Kwoką" gdyż tak jak kwoka roztacza opiekę nad swymi pisklętami. Powstał w dwóch fazach (1276-1293 i 1471-1493). Jest to pierwszy w stylu późnogotyckim kościół halowy jaki powstał w Wirtembergii.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: