Pałac Schwetzingen-Schloß

Zwiedzony: 19 maja 2002

,
0°C
Pałac Schwetzingen-Schloß
maj 2002

Położenie:

Pałac Schwetzingen-Schloß – 

w centrum Schwetzingen, 

w powiecie 

Rhein-Neckar, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

W 1350 roku zamek jest po raz pierwszy wspomniany w dokumentach, jako rycerski zamek nawodny. Założenie zamkowe składało się z małego otoczonego murem zamku z donżonem położonego na wyspie potoku Leimbach. Jego właściciele, rodzina von Schomberg oddała go do dyspozycji palatyna Ruprechta.

Jego następcy pozyskiwali metodycznie majątki w Schwetzingen, powiększając areał wokół ogrodów, będących później punktem wyjścia do budowy wielkiego pałacu. Pałac służył w następnych stuleciach palatyńskiemu dworowi jako miejsc pobytu w czasie polowań.

Rozbudowany przez księcia elektora Ludwiga V von der Pfalz (1508-1544) pałac został w czasie wojny trzydziestoletniej zdewastowany i ponownie odbudowany. W czasie wojny palatyńsko-orleańskiej w 1689 roku pałac spłonął ponownie. Odbudowa przez elektora Johanna Wilhelma zakończyła się w 1701 roku.

W następnych latach za czasów elektora Carla Philippa (1658-1742) został na nowo założony ogród i w 1718 roku zamknięty półkoliście oranżerią. Wkrótce jednak pałac został zaniedbany gdyż książę poświęcił się ambitnemu planowi przekształcenia pałacu w Mannheim w elektorską rezydencję letnią.

Ponowne zainteresowanie pałacem nastąpiło za czasów Carla Theodora (1724-1799). Jako rekompensatę za upadłą oranżerię kazał przyłączyć do zamku północny okrągły budynek. W tym miejscu powstał także teatr. Południowy budynek z salonami powstał jako odpowiednik.

Prosta najstarsza część zamku została zachowana, chociaż ciągle powstawały nowe projekty. Słynni architekci swego czasu jak Pigage, Rabaliatti i Balthasar Neumann przedstawiali swoje projekty, jednak nie wszystkie zostały zrealizowane.

Jedynie ogrody zostały przekształcone na szeroką skalę. Pod kierownictwem architekta Nicolasa de Pigage powstały wspaniałości w stylu francuskim. Później część ogrodów została przeobrażona przez Friedricha Ludwiga Sckella zainspirowanego pejzażowymi ogrodami angielskimi.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Budynek przy Karlstrasse 2 w Karlsruhe

Budynek przy ul. Karlstrasse 2, w centrum Karlsruhe.

Pałac Weinheimer Schloss

Pałac w Weinheim jest dawnym pałacem książąt Kurpfalzu a obecnie siedzibą zarządu miasta Weinheim. Książęta elektorowie Ruprecht III i później Ludwig III kupili w 1403 i 1423 roku w Weinheim różne przyległe posiadłości, aby wykorzystywać je, jako obóz i sporadyczne jako schronienie. Władcy Kurpfalzu zatrzymywali się od czasu do czasu w czasie posiedzeń w tamtejszych budynkach.

Zamek Fürsteneck

Zamek górski powstał w XII wieku zbudowany przez hrabiow Zähringen. W 1225 roku wspominany jest jako "castrum". W 1286 roku kasztelanami na zamku byli Friedrich i Egino Fürstenberg, ministeriałowie króla Rudolfa I. Następnie zamek przechodzi w posiadanie biskupstwa ze Strassburga. Zniszczony został w 1635 roku w czasie wojny trzydziestoletniej.

Zamek Ehrenberg

Założenie zamku we wczesnym XII wieku powinno przypaść hrabiom Lauffen. Ehrenberg najpóźniej od 1193 roku był siedziba rodu von Ehrenberg (również Erenberg albo Ernberg) należącego do świty Staufów. Zamek znajdował się w bezpośrednim związku ze staufickim Kaiserpfalzem w pobliskim Wimpfen. W literaturze zamek często jest nazywany jako przed-obóz Wimpfen.

Zamek Neuwindeck

Pierwsza dokumentalna wzmianka pochodzi z 1371 r. Zamek Neuwindeck został wybudowany około 1300 roku przez panów von Windeck, których ród podzielił się na dwie samodzielne linie (Alt i Neu-Windeck). W 1377 roku wspomniana dokumentalnie była zamkowa kaplica poświęcona Trzem Królom. Obie linie rodu, które w historii nie zawsze można jasno rozdzielić, żyły w stałej nieprzyjaźni. Stąd też w czasie tzw. wojny Schleglerkrieg (1394-1396) zamek służył wojskom ze Strasburga jako baza wojskowa przeciw Alt-Windeck.

Zamek Altroßwag

Zamek Mühlhausen w Niemczech, w pobliżu miejscowości Mühlhausen, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Neuburg

Z zamku, który znajduje się w miejscowości pozostały jeszcze tylko fosa i resztki murów obronnych i obwodowych bardzo znikomej grubości. Wyglądają one jak resztki ogrodzenia oddzielające obszar zamku od świata zewnętrznego. Nie wiadomo dlaczego mury nie uległy zniszczeniu i wydaje się, że nie pochodzą z czasów współczesnych zamkowi. Szeroka fosa oddziela zamek od parkingu samochodowego i grzbietu górskiego tak, że jeszcze dzisiaj żeby dostać się na zamek trzeba przejść naokoło przez most i bramę. Istnieje tylko kilka źródeł, które przypuszczają, że palatium zostało włączone w zamek, bądź zamek wzniesiony został na murach palatium.

Zamek Strahlenburg

Wybudowany około 1235 roku zamek Strahlenburg przed zniszczeniem znany był jako pałac Strahlenberg. Był siedzibą tak samo zwanego rodu von Strahlenberg. Kiedy dokładnie zamek Strahlenburg został zniszczony nie jest dokładnie jasne. Około 1500 roku zamek był już zapewne w ruinie. Jednak około 1730 roku materiał kamienny pozyskiwany z ruin został wykorzystany do budowy murów w okolicznych winnicach.

Zamek Hohentübingen

Prawdopodobnie zamek Hohentübingen został założony około 1037 roku. Kamienne wały otoczyły go dopiero w XII-XIII stuleciu, przedtem był tylko otoczony drewnianymi ostrokołami. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1078 roku.

Zamek Löffelstelz

Początek XIII w. – Przypuszczalne założenie zamku. 1282 - Pierwsze nazwanie zamku poprzez panów von Dürrmenz. 1482 – Panowie von Dürrmenz sprzedają zamek klasztorowi Maulbronn. XVI w. – Opuszczony już zamek zostaje częściowo spalony w pożarze i pozostaje ruiną.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy:

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: