Pałac Schwetzingen-Schloß

Zwiedzony: 19 maja 2002

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Pałac Schwetzingen-Schloß
maj 2002

Położenie:

Pałac Schwetzingen-Schloß – 

w centrum Schwetzingen, 

w powiecie 

Rhein-Neckar, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

W 1350 roku zamek jest po raz pierwszy wspomniany w dokumentach, jako rycerski zamek nawodny. Założenie zamkowe składało się z małego otoczonego murem zamku z donżonem położonego na wyspie potoku Leimbach. Jego właściciele, rodzina von Schomberg oddała go do dyspozycji palatyna Ruprechta.

Jego następcy pozyskiwali metodycznie majątki w Schwetzingen, powiększając areał wokół ogrodów, będących później punktem wyjścia do budowy wielkiego pałacu. Pałac służył w następnych stuleciach palatyńskiemu dworowi jako miejsc pobytu w czasie polowań.

Rozbudowany przez księcia elektora Ludwiga V von der Pfalz (1508-1544) pałac został w czasie wojny trzydziestoletniej zdewastowany i ponownie odbudowany. W czasie wojny palatyńsko-orleańskiej w 1689 roku pałac spłonął ponownie. Odbudowa przez elektora Johanna Wilhelma zakończyła się w 1701 roku.

W następnych latach za czasów elektora Carla Philippa (1658-1742) został na nowo założony ogród i w 1718 roku zamknięty półkoliście oranżerią. Wkrótce jednak pałac został zaniedbany gdyż książę poświęcił się ambitnemu planowi przekształcenia pałacu w Mannheim w elektorską rezydencję letnią.

Ponowne zainteresowanie pałacem nastąpiło za czasów Carla Theodora (1724-1799). Jako rekompensatę za upadłą oranżerię kazał przyłączyć do zamku północny okrągły budynek. W tym miejscu powstał także teatr. Południowy budynek z salonami powstał jako odpowiednik.

Prosta najstarsza część zamku została zachowana, chociaż ciągle powstawały nowe projekty. Słynni architekci swego czasu jak Pigage, Rabaliatti i Balthasar Neumann przedstawiali swoje projekty, jednak nie wszystkie zostały zrealizowane.

Jedynie ogrody zostały przekształcone na szeroką skalę. Pod kierownictwem architekta Nicolasa de Pigage powstały wspaniałości w stylu francuskim. Później część ogrodów została przeobrażona przez Friedricha Ludwiga Sckella zainspirowanego pejzażowymi ogrodami angielskimi.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Dauchstein

1080 – Pierwsza wzmianka o zamku Dachstein wraz z Kuno von Tahenstein. 1343-44 – Wraz z Heinrichem von Bynheim zamek po raz pierwszy po 250 latach jest wzmiankowany w dokumentach. Przypuszczalnie nastąpiła rozbudowa zamku, co potwierdzają ostatnie badania.

Pałac Eichtersheim

Pałac Eichtersheim, wzniesiono w XVI wieku. Otoczony jest przez pałacowy staw, nad którym prowadzi prześliczny most z piaskowca. Zamek nawodny leży w środku historycznego parku z prastarym drzewostanem i botanicznymi rzadkościami. Od 1980 w zamku znajduje się ratusz gminny. Dawniej mieściła się w nim także restauracją.

Zamek Zavelstein

Zamek został założony około 1200 roku przez hrabiów Calw jako kasztelania. W 1345 roku wszedł w posiadanie hrabiów Wirtembergii. Po napadzie Schleglerbundes na hrabiego Eberhard II w Wildbad znalazł on tutaj schronienie w trakcie ucieczki. W 1367 roku nadał on miejscowości prawa miejskie. W 1616 roku książę Johann Friedrich przeniósł władzę z Zavelstein do Buwinghausen von Walmerode, i zaczął w ten pałac inwestować. Francuskie wojsko pod dowództwem generała Mélac zniszczyło zamek w 1692 roku.

Stary zamek w Neuenbürgu

XI-XII w. –Przypuszczalne założenie zamku. Koniec XIII w. – Zamek przechodzi na własność państwa. 1332 – Twierdza Neuenbürg jest własnością Wirtembergii.

Zamek Altroßwag

Zamek Mühlhausen w Niemczech, w pobliżu miejscowości Mühlhausen, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Kislau

Zamek Kislau w Niemczech, w miejscowości Bad Schönborn, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Guttenberg w Badenii Wirtembergii

Zamek Guttenberg został zbudowany około 1200 roku do ochrony królewskiego zamku w Bad Wimpfen. Lennikami byli zapewne wierni wasale - ród von Weinsberg. Około 1300 r. zbudowany zostaje potężny, wysoki na 40 m. donżon.

Zamek Nippenburg

Zamek Nippenburg, w Niemczech, w pobliżu miejscowości Hemmingen, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Bernburg

Zamek Bernburg jest średniowieczną ruiną zamku położoną na północnych peryferiach miasta Rottweil, w powiecie ziemskim Rottweil w Badenii – Wirtembergii w Niemczech.

Pałac w Mannheim

Pałac w Mannheim wybudowany został w 1720 roku na rozkaz elektorów Karola III Filipa Wittelsbacha i Karola IV Teodora Wittelsbacha. Dzięki pomocy wybitnych artystów, pałac sam w sobie jest wspaniałym dziełem sztuki. Ze względu na jego ogromną powierzchnię i fakt, że składa się z ponad 500 przepięknie urządzonych pokoi, jest jedną z największych barokowych budowli w Niemczech.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: