Pałac Schwetzingen-Schloß

Zwiedzone: 19 maja 2002

Pałac Schwetzingen-Schloß
maj 2002

Położenie:

Pałac Schwetzingen-Schloß – 

w centrum Schwetzingen

, w powiecie 
Rhein-Neckar, 
w landzie Badenia–Wirtembergia, 
w Niemczech.

Opis:

W 1350 roku zamek jest po raz pierwszy wspomniany w dokumentach, jako rycerski zamek nawodny. Założenie zamkowe składało się z małego otoczonego murem zamku z donżonem położonego na wyspie potoku Leimbach. Jego właściciele, rodzina von Schomberg oddała go do dyspozycji palatyna Ruprechta.

Jego następcy pozyskiwali metodycznie majątki w Schwetzingen, powiększając areał wokół ogrodów, będących później punktem wyjścia do budowy wielkiego pałacu. Pałac służył w następnych stuleciach palatyńskiemu dworowi jako miejsc pobytu w czasie polowań.

Rozbudowany przez księcia elektora Ludwiga V von der Pfalz (1508-1544) pałac został w czasie wojny trzydziestoletniej zdewastowany i ponownie odbudowany. W czasie wojny palatyńsko-orleańskiej w 1689 roku pałac spłonął ponownie. Odbudowa przez elektora Johanna Wilhelma zakończyła się w 1701 roku.

W następnych latach za czasów elektora Carla Philippa (1658-1742) został na nowo założony ogród i w 1718 roku zamknięty półkoliście oranżerią. Wkrótce jednak pałac został zaniedbany gdyż książę poświęcił się ambitnemu planowi przekształcenia pałacu w Mannheim w elektorską rezydencję letnią.

Ponowne zainteresowanie pałacem nastąpiło za czasów Carla Theodora (1724-1799). Jako rekompensatę za upadłą oranżerię kazał przyłączyć do zamku północny okrągły budynek. W tym miejscu powstał także teatr. Południowy budynek z salonami powstał jako odpowiednik.

Prosta najstarsza część zamku została zachowana, chociaż ciągle powstawały nowe projekty. Słynni architekci swego czasu jak Pigage, Rabaliatti i Balthasar Neumann przedstawiali swoje projekty, jednak nie wszystkie zostały zrealizowane.

Jedynie ogrody zostały przekształcone na szeroką skalę. Pod kierownictwem architekta Nicolasa de Pigage powstały wspaniałości w stylu francuskim. Później część ogrodów została przeobrażona przez Friedricha Ludwiga Sckella zainspirowanego pejzażowymi ogrodami angielskimi.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: