Close

Pałac w Wichowie Górnym

Zwiedzony: 19 maja 2009

-2° C Czyste niebo
Pałac w Wichowie Górnym

Widok pałacu na pocztówce z okresu przedwojennego

Położenie:

Pałac w Wichowie Górnym (niem. Weichau), w województwie lubuskim, w gminie Brzeźnica.

Pałac w Wichowie Górnym

19 maja 2009

Opis:

Wieś wzmiankowana po raz pierwszy w roku 1290. Właścicielem miejscowości był wtedy Jacobus de Wichow = Jakub von Promnitz. Jego przodek brał udział w bitwie pod Legnicą w 1241 roku po stronie Henryka II Pobożnego. Wichów był gniazdem rodowym młodszej linii rodu von Promnitz. Starsza linia pochodząca z Lasocina wymarła w 1612 roku. Posiadali wieś do XVI wieku. Wymieniony Sigismund von Promnitz(zm.1444), Caspar i Balzer von Promnitz. W XVII wieku dobra są w posiadaniu baronów von Gersdorf– wymieniany Rudolf von Gersdorf (12.05.1629–09.12.1696), Rudolph von Gersdorf (12.06.1660–11.09.1729), Gottlob Ehrenreich von Gersdorf (12.01.1666–28.04.1720). Na początku XVIII wieku jako właściciela wsi wymienia się hrabiego von Reder z Małomic. Prawdopodobnie wtedy dochodzi do podziału wsi na część górną i dolną z założeniami dworskimi. W 1830 roku obie części wsi należały do Juliusa Johanna barona von Lüttwitz. W 1845 roku właścicielem Górnego Wichowa była rodzina von Meyer, później hrabiowie von Schweinitz und Crayn.

Galeria:

Inne zabytki w regionie :

Pałac w Wichowie Górnym

Dwór w Borowie Wielkim

Dwór w Borowie Wielkim powstał w końcu XV w. z kamienia polnego na planie prostokąta o szerokości około 10 m. (...)

Czytaj
Dwór w Stypułowie

Dwór w Stypułowie

Otoczony fosą i wałami ziemnymi dwór obronny powstał prawdopodobnie w połowie XVI wieku. Na początku XVII wieku majątek przejściowo znalazł (...)

Czytaj
Kościół w Ługach

Kościół w Ługach

Świątynię z kamienia i rudy darniowej wzniesiono zapewne w końcu XIII w. Składała się z nawy i prostokątnego prezbiterium, do (...)

Czytaj
Kościół w Popęszycach

Kościół w Popęszycach

Wybudowaną na początku XIV w. świątynie wzmiankowano w dokumentach po raz pierwszy w 1376 roku. Wielokrotnie był przebudowywany. W XV (...)

Czytaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email