Zamek Kunitzburg

Zwiedzone: 12 czerwca 2006

Zamek Kunitzburg
czerwiec 2006

Położenie:

Zamek Kunitzburg – 

w pobliżu miejscowości Jena-Kunitz

, w powiecie 
Jena, 
w landzie Turyngia, 
w Niemczech.

Opis:

Zamek Kunitzburg to ruina zamku górskiego położonego 300 m n.p.m. Powstał około roku 1100. Pierwszymi jego właścicielami byli zapewne panowie i wójtowie von Glisberg. Nazywany jest również zamkiem Gleißberg (nazwa zamek Kunitzburg pochodzi od położonej poniżej zamku dzielnicy Jeny – Kunitz).

Z dawnego zamku pozostały tylko niewielkie ruiny, w tym mur budynku mieszkalnego, półokrągła wieża, niewielkie resztki muru obronnego z systemem przyporowym, kikut okrągłego stołpu i częściowo odkopane studnie zamkowe. Na północy i zachodzie zamek jest zabezpieczony przez skaliste urwisko, natomiast os wschodu i południa poprzez głęboką fosę, oddzielającą przedzamcze od zamku głównego.
Dokładne datowanie powstania zamku poprzez prace archeologiczne nie jest jeszcze dostępne. Znaleziska, w tym ceramika pozwala wstępnie datować powstanie zamku między XII i XV wiekiem. Masywny budynek mieszkalny wzniesiony nad stromym skalistym zboczem musiał powstać lub być przebudowany zapewne po 1300 roku. Powodem są dwa okna w niszach, z dwoma prostokątnymi szybami, które w tym czasie były używane w Turyngii.

Ostatnią mieszkanką zamku była urodzona 1809 roku w Jenie, szwedzka hrabina – Hedwig Carolina E(c)kmann z Malmö, która mieszkała wraz z dziećmi, córką i synem oraz pokojówką do 1815 roku. Podobno była krewną szwedzkiego króla Gustawa IV. Po 1815 roku mieszkała w Szwabii, a także w Weinsbergu. Zmarła w Stuttgarcie 9 września 1839 w wieku 70 lat.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Turyngia:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: