Zamek Kunitzburg

Zwiedzony: 12 czerwca 2006

Jena, DE
7°C
Overcast clouds
Zamek Kunitzburg
czerwiec 2006

Położenie:

Zamek Kunitzburg – 

w pobliżu miejscowości Jena-Kunitz, 

w powiecie 

Jena, 

w landzie Turyngia, 

w Niemczech.

Opis:

Zamek Kunitzburg to ruina zamku górskiego położonego 300 m n.p.m. Powstał około roku 1100. Pierwszymi jego właścicielami byli zapewne panowie i wójtowie von Glisberg. Nazywany jest również zamkiem Gleißberg (nazwa zamek Kunitzburg pochodzi od położonej poniżej zamku dzielnicy Jeny – Kunitz).

Z dawnego zamku pozostały tylko niewielkie ruiny, w tym mur budynku mieszkalnego, półokrągła wieża, niewielkie resztki muru obronnego z systemem przyporowym, kikut okrągłego stołpu i częściowo odkopane studnie zamkowe. Na północy i zachodzie zamek jest zabezpieczony przez skaliste urwisko, natomiast os wschodu i południa poprzez głęboką fosę, oddzielającą przedzamcze od zamku głównego.
Dokładne datowanie powstania zamku poprzez prace archeologiczne nie jest jeszcze dostępne. Znaleziska, w tym ceramika pozwala wstępnie datować powstanie zamku między XII i XV wiekiem. Masywny budynek mieszkalny wzniesiony nad stromym skalistym zboczem musiał powstać lub być przebudowany zapewne po 1300 roku. Powodem są dwa okna w niszach, z dwoma prostokątnymi szybami, które w tym czasie były używane w Turyngii.

Ostatnią mieszkanką zamku była urodzona 1809 roku w Jenie, szwedzka hrabina – Hedwig Carolina E(c)kmann z Malmö, która mieszkała wraz z dziećmi, córką i synem oraz pokojówką do 1815 roku. Podobno była krewną szwedzkiego króla Gustawa IV. Po 1815 roku mieszkała w Szwabii, a także w Weinsbergu. Zmarła w Stuttgarcie 9 września 1839 w wieku 70 lat.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Turyngia:

Zamek Gleichen

1034 - pierwsza wzmianka zamku Gleichen w kronikach „Reinhardsbrunnen”. Zamek jest w posiadaniu hrabiów von Orlamüde 1085 - bezskuteczne oblężenie zamku przez wojska cesarza Heinricha IV około 1160 - nadanie zamku w lenno hrabiom von Tonna. Od roku 1162 zwani byli hrabiami von Gleichen 1230 - zamek ulega spaleniu został jednak ponownie odbudowany XVI w. - przebudowa zamku na pałac XVII w. - upadek zamku

Zamek Wachsenburg

- 950 - opat Megingoz wybudował podobno zamek zwany wówczas Wassenburg do obrony klasztoru - 1120 - w zamku przebywa załoga króla Heinricha IV - 1206 - król Philipp von Schwaben skutecznie oblegał zamek broniony przez arcybiskupa z koloni

Zamek Mühlburg

704 r. - pierwsze udokumentowane wzmianki dotyczące wsi Mühlberg. Na podstawie tego można twierdzić, że istniał też zamek Mühlburg, jako że w tamtych czasach wieś należała zazwyczaj do zamku

Zamek Kranichfeld

Zamek górny Kranichfeld jest przedstawicielem typowych zamków występujących w Turyngii. Najstarsza wewnętrzna część zamku jest romańska, natomiast z zewnątrz jest renesansowy.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: