Zamek Hohenentringen

Zwiedzony: 7 kwietnia 2002

,
0°C
Zamek Hohenentringen
kwiecień 2002

Położenie:

Zamek Hohenentringen – 

na wschód od Entringen, części gminy Ammerbuch, jednak dojazd możliwy tylko od strony Hagelloch, 

w powiecie 

Tübingen, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Pierwsza wzmianka o szlachcicu z Entringen znajduje się w dokumentach fundacyjnych klasztoru Hirsau z 1075 r. Siedziba rodu von Entringen znajdowała się prawdopodobnie na wschód od kościoła św. Michała. Zachowały się tylko resztki muru. Nowy zamek został zbudowany powyżej miejscowości w XII wieku, prawdopodobnie dlatego, że jego lokowanie w dolinie było zbyt niebezpieczne. Ród Entringen wymiera około 1300 r.

Zamek Hohenentringen przejęty został przez rody Ehinger, Hailfinger i Validlinger. W zamkowej karczmie znajdują się herby dwudziestu rodzin właścicieli. Obecny zamek został zbudowany w XV i XVI wieku i był kilkakrotnie przebudowywany.
W 1428 r. urodził się tu Georg von Ehingen jako jedno z dziewietnaściorga dzieci Rudolfa von Ehingena i jego żony Agnieszki von Haimertingen, który brał później udział w krucjatach do Ziemi Świętej.

W 1468 r. hrabia Eberhard kupił części zamku w Entringen i w 1474 r. podarował jako prezent ślubny Barbarze Gonzadze z Mantui, która zmarła tu w 1503 r.

W 1877 r. właścicielami majątku zamkowego zostali baronowie Ow, którzy nabyli go od hrabiego Wilhelma von Taubenheima, szambelana króla Karola Wirtemberskiego i hrabiego Wilhelma Wirtemberskiego – Urach.

Obecny budynek zbudowany został w 1720 r., natomiast dwa budynki gospodarcze przy wejściu na dziedziniec pochodzą z 1724 i 1727 r.

Restauracja zamkowa była popularnym celem wycieczek studentów z Tybingi od drugiej połowy XX wieku. Szczególnym powodzeniem cieszy się miejscowy cydr.

W 1417 roku na zamku mieszkało 5 spokrewnionych rodzin. Według legendy gdy w niedziele szli wraz z setką dzieci do kościoła, to był to tak okazały orszak, że gdy pierwsi wjeżdżali do wsi, to ostatni dopiero opuszczali zamek. Scena ta została namalowana przez Gunhildę von Ow w 1913 roku i obecnie wisi w restauracji.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Yburg

XII w. - Wybudowanie zamku na górze Yberg 1245 r. - Zamek jest po raz pierwszy wzmiankowany w źródłach. do 1369 r. - Röder von Rodeck, nazywany grafem von Yberg, zostaje osadzony na zamku przez margrafa von Baden jako jego minister.

Zamek Ehrenberg

Założenie zamku we wczesnym XII wieku powinno przypaść hrabiom Lauffen. Ehrenberg najpóźniej od 1193 roku był siedziba rodu von Ehrenberg (również Erenberg albo Ernberg) należącego do świty Staufów. Zamek znajdował się w bezpośrednim związku ze staufickim Kaiserpfalzem w pobliskim Wimpfen. W literaturze zamek często jest nazywany jako przed-obóz Wimpfen.

Zamek Straubenhart

Panowie Straubenhardt byli wspominani w roku 1090 w aktach klasztoru Hirsau i w akcie założenia klasztoru Herrenalb w 1148 roku. Ród pochodzi przypuszczalnie z Kraichgau. Zamek był założony przypuszczalnie w XI stuleciu przez panów von Gräfenhausen, dzisiejszej części Birkenfeld. Rozbudowany później zamek funkcjonował jako współwłasność panów Straubenhardt i z nimi spokrewnionymi panami von Schmalenstein.

Zamek Hohenzollern

Ród Hohenzollern po raz pierwszy został wspomniany w 1061 roku. W roku 1267 wymieniona została ich siedziba Castro Zolre, której wygląd, rozmiar i wyposażenie pozostaje nieznane. Przypuszcza się, że zamek został wybudowany już w pierwszej połowie XI wieku. W tym czasie musiał już być urządzony bogato i z przepychem.

Zamek Neckarburg

Zamek powstał w VIII wieku. W 793 roku będąc w posiadaniu alemańskiego grafa Bernholda, podarowany został dla klasztoru St. Gallen. Od 1315 roku był własnością Reinhera I von Rüti. Później przeszedł w posiadłość grafów z Sulz. W XVI wieku przebudowany został w stylu renesansowym. Zniszczony został w 1580roku.

Pałac Wasserburg

Pałac Wasserburg w Glatt jest jednym z nielicznych nawodnych pałaców w Niemczech, który nadal jest użytkowany. Jest też jednym z najstarszych pałaców renesansowych w południowych Niemczech.

Zamek Dilsberg

988 – Okolice Dilsberg należą do biskupstwa Worms, dane im w lenno od króla Ottona III. Połowa XII w. – Hrabiowie von Lauffen otrzymują Dilsberg i jego okolice na własność od biskupstwa Worms. około 1200 – Przypuszczalne zakończenie budowy zamku Dilsberg przez grafów von Lauffen. 1208 – Pierwsza wzmianka w dokumentach o zamku Dilsberg.

Budynek przy Karlstrasse 2 w Karlsruhe

Budynek przy ul. Karlstrasse 2, w centrum Karlsruhe.

Wieża ciśnień w Mannheim

Wieża ciśnień będąca wizytówką Mannheim. Zbudowana w 1889 roku przez architekta ze Stuttgartu Gustava Halmhubera, który uczestniczył również w budowie berlińskiego Reichstagu. Jako serce wodociągów była używana aż do 2000 roku.

Pałac Rodeck

Dawny zamek Rodeck, a obecnie pałac, jest obecnie w posiadaniu prywatnym i jego obejrzenie jest możliwe tylko od zewnątrz. Cała nieruchomość jest otoczona wysokim płotem i jest dobrze monitorowana przez system kamer. Dawna droga prowadząca do zamku służy obecnie jako dojazd do zamku i może być używana tylko przez mieszkańców zamku. U podnóża winnicy, na której położony jest zamek znajdują się pozostałości głębokiej fosy w znacznej części okrążającej zamek. Część z niej wykorzystywana jest jako staw i jest również własnością prywatną.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: