Zamek Hohenentringen

Zwiedzony: 7 kwietnia 2002

Tübingen, DE
6°C
Overcast clouds
Zamek Hohenentringen
kwiecień 2002

Położenie:

Zamek Hohenentringen – 

na wschód od Entringen, części gminy Ammerbuch, jednak dojazd możliwy tylko od strony Hagelloch, 

w powiecie 

Tübingen, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Pierwsza wzmianka o szlachcicu z Entringen znajduje się w dokumentach fundacyjnych klasztoru Hirsau z 1075 r. Siedziba rodu von Entringen znajdowała się prawdopodobnie na wschód od kościoła św. Michała. Zachowały się tylko resztki muru. Nowy zamek został zbudowany powyżej miejscowości w XII wieku, prawdopodobnie dlatego, że jego lokowanie w dolinie było zbyt niebezpieczne. Ród Entringen wymiera około 1300 r.

Zamek Hohenentringen przejęty został przez rody Ehinger, Hailfinger i Validlinger. W zamkowej karczmie znajdują się herby dwudziestu rodzin właścicieli. Obecny zamek został zbudowany w XV i XVI wieku i był kilkakrotnie przebudowywany.
W 1428 r. urodził się tu Georg von Ehingen jako jedno z dziewietnaściorga dzieci Rudolfa von Ehingena i jego żony Agnieszki von Haimertingen, który brał później udział w krucjatach do Ziemi Świętej.

W 1468 r. hrabia Eberhard kupił części zamku w Entringen i w 1474 r. podarował jako prezent ślubny Barbarze Gonzadze z Mantui, która zmarła tu w 1503 r.

W 1877 r. właścicielami majątku zamkowego zostali baronowie Ow, którzy nabyli go od hrabiego Wilhelma von Taubenheima, szambelana króla Karola Wirtemberskiego i hrabiego Wilhelma Wirtemberskiego – Urach.

Obecny budynek zbudowany został w 1720 r., natomiast dwa budynki gospodarcze przy wejściu na dziedziniec pochodzą z 1724 i 1727 r.

Restauracja zamkowa była popularnym celem wycieczek studentów z Tybingi od drugiej połowy XX wieku. Szczególnym powodzeniem cieszy się miejscowy cydr.

W 1417 roku na zamku mieszkało 5 spokrewnionych rodzin. Według legendy gdy w niedziele szli wraz z setką dzieci do kościoła, to był to tak okazały orszak, że gdy pierwsi wjeżdżali do wsi, to ostatni dopiero opuszczali zamek. Scena ta została namalowana przez Gunhildę von Ow w 1913 roku i obecnie wisi w restauracji.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Hohenrod

Zamek zwany również Hohenrod powstał prawdopodobnie w połowie XI wieku wybudowany jako refugium i zamek sygnałowy przez baronów von Röder. W tamtych czasach istniała bezpośrednia komunikacja wzrokowa miedzy zamkami Neuwindeck i Sponeck. Zamek był przypuszczalnie zniszczony w 1385 roku i krótko przed wojną chłopską (1524-1526) opuszczony. Od tego czasu nazywany był już ruiną. Znacznych uszkodzeń od piorunów doznał w 1824 i 1899 roku. W 1881 został kupiony i zabezpieczony przez rodzinę Röder.

Zamek Hohentübingen

Prawdopodobnie zamek Hohentübingen został założony około 1037 roku. Kamienne wały otoczyły go dopiero w XII-XIII stuleciu, przedtem był tylko otoczony drewnianymi ostrokołami. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1078 roku.

Pałac Schloss Heigerloch

Około 1200 roku rozpoczęli hrabiowie Hohenberg, ówcześni właściciele Heigerloch, budowę zamku na miejscu gdzie obecnie znajduje się pałac Schloss Heigerloch. Po kilku przebudowach na przestrzeni wieków w latach 1580-88 średniowieczny zamek został przebudowany na renesansowy pałac z inicjatywy hrabiego Christopha von Hohenzollern-Haigerloch.

Pałac Schwetzingen-Schloß

W 1350 roku zamek jest po raz pierwszy wspomniany w dokumentach, jako rycerski zamek nawodny. Założenie zamkowe składało się z małego otoczonego murem zamku z donżonem położonego na wyspie potoku Leimbach. Jego właściciele, rodzina von Schomberg oddała go do dyspozycji palatyna Ruprechta.

Zamek Neuwindeck

Pierwsza dokumentalna wzmianka pochodzi z 1371 r. Zamek Neuwindeck został wybudowany około 1300 roku przez panów von Windeck, których ród podzielił się na dwie samodzielne linie (Alt i Neu-Windeck). W 1377 roku wspomniana dokumentalnie była zamkowa kaplica poświęcona Trzem Królom. Obie linie rodu, które w historii nie zawsze można jasno rozdzielić, żyły w stałej nieprzyjaźni. Stąd też w czasie tzw. wojny Schleglerkrieg (1394-1396) zamek służył wojskom ze Strasburga jako baza wojskowa przeciw Alt-Windeck.

Zamek Bernburg

Zamek Bernburg jest średniowieczną ruiną zamku położoną na północnych peryferiach miasta Rottweil, w powiecie ziemskim Rottweil w Badenii – Wirtembergii w Niemczech.

Kościół w Hochdorf

Pałac Hochdorf w Niemczech, w miejscowości Hochdorf, w landzie Badenia Wirtembergia.

Budynek przy Karlstrasse 2 w Karlsruhe

Budynek przy ul. Karlstrasse 2, w centrum Karlsruhe.

Pałac w Neuenbürgu

Obecny pałac powstał w 1550 roku z inicjatywy księcia Christopha von Württemberg. Służył on jako rezydencja członkom rodziny książęcej. W XVII wieku powstały dwa razy krótko żyjące boczne linie rodu Württemberg-Neuenbürg. Budowla składa się do dziś z dwóch skośnie do siebie umieszczonych skrzydeł głównych, które na zachodzie mostem, zaś na wschodzie murem powiązane są w jeden czworokąt.

Pałac Weinheimer Schloss

Pałac w Weinheim jest dawnym pałacem książąt Kurpfalzu a obecnie siedzibą zarządu miasta Weinheim. Książęta elektorowie Ruprecht III i później Ludwig III kupili w 1403 i 1423 roku w Weinheim różne przyległe posiadłości, aby wykorzystywać je, jako obóz i sporadyczne jako schronienie. Władcy Kurpfalzu zatrzymywali się od czasu do czasu w czasie posiedzeń w tamtejszych budynkach.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: