Kościół w Nowym Miasteczku

pw. św. Marii Magdaleny

Zwiedzony: 13 marca 2009

Kościół w Nowym Miasteczku
Obiekt zabytkowy

nr rej.: 17 (205) z 31.05.1950

Nowe Miasteczko, PL
11°C
Overcast clouds
Kościół w Nowym Miasteczku

kwiecień 2012

Położenie:

Kościół w Nowym Miasteczku – 
(niem. Neustädtel), 

na zachód od rynku, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim, w Polsce.

Kościół w Nowym Miasteczku

13 marca 2009

Opis:

Powstanie kościoła związane jest z lokacja miasta, jaka nastąpiła pod koniec XIII wieku obok osady targowej w Gołaszynie (zwanym wówczas Linda). Prawdopodobnie na początku była to budowla drewniana, przebudowana w XIV wieku na murowaną. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1305 roku. W XV wieku nawę i prezbiterium nakryto sklepieniami, a od południa powstała empora. W XVI wieku od południa powstała nowa nawa z cylindryczną klatką schodową. Wieżę w tym czasie zwieńczono renesansową attyką. Od 1540 roku do 1652 roku kościół znajdował się w rękach protestantów. Pożar jaki strawił miasto w 1634 roku nie ominął także kościoła. Wypalonym kościołem zaopiekował się zakon jezuitów, przebudowując m.in. dach i fundując bogate barokowe wyposażenie. Konsekracji kościoła dokonano w 1702 roku. W 1824 roku dobudowano jeszcze kruchtę. W 1840 roku jeden z trzech dzwonów oddano do Gołaszyna, zastąpił go nowy w 1844 roku. Dzwony zostały zarekwirowane na potrzeby I wojny światowej.

Kolejny remont kościół przeszedł w latach 70 XX wieku. W latach 1976-78 kościół otrzymał trzy nowe dzwony, które początkowo umieszczone były na stelażu obok kościoła a w 2006 roku umieszczono je na wieży, w tym czasie zmieniono też pokrycie dachu.

Architektura

Pierwotny kościół drewniany w XIV wieku zastąpiono murowanym. Była to jednonawowa budowla z prostokątnym prezbiterium od wschodu i trzykondygnacyjną wieżą od zachodu. Drugą nawę dobudowano od południa wraz z cylindryczna klatką schodową prowadzącą na emporę z arkadami. Od zachodu dobudowana jest kruchta. Wieża ozdobiona attyką i smukłym dachem iglicowym. Wnętrza przykryte różnymi sklepieniami, nawa główna – sieciowe, boczna – krzyżowe, prezbiterium – gwiaździste, zakrystię – kolebkowe z lunetami. Wyposażenie pochodzi głównie z okresu baroku (ufundowali je jezuici). Starsze są tylko gotyckie rzeźby Chrystusa Frasobliwego i Piety, oraz datowany na XV wiek tryptyk ołtarzowy Mistrza z Gościszowic (przeniesiony z Gołaszyna). Przed kościołem znajduje się figura św. Jana Nepomucena i Matki Boskiej.

Galeria:

Inne zabytki w województwie lubuskim:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email
82 / 100
Udostępnij:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email