Kościół w Nowym Miasteczku

pw. św. Marii Magdaleny

Zwiedzone: 13 marca 2009

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 17 (205) z 31.05.1950

Kościół w Nowym Miasteczku
kwiecień 2012

Położenie:

Kościół w Nowym Miasteczku – 
(niem. Neustädtel), 

na zachód od rynku

, w powiecie 
nowosolskim, 
w województwie lubuskim, 
w Polsce.

Opis:

Powstanie kościoła związane jest z lokacja miasta, jaka nastąpiła pod koniec XIII wieku obok osady targowej w Gołaszynie (zwanym wówczas Linda). Prawdopodobnie na początku była to budowla drewniana, przebudowana w XIV wieku na murowaną. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1305 roku. W XV wieku nawę i prezbiterium nakryto sklepieniami, a od południa powstała empora. W XVI wieku od południa powstała nowa nawa z cylindryczną klatką schodową. Wieżę w tym czasie zwieńczono renesansową attyką. Od 1540 roku do 1652 roku kościół znajdował się w rękach protestantów. Pożar jaki strawił miasto w 1634 roku nie ominął także kościoła. Wypalonym kościołem zaopiekował się zakon jezuitów, przebudowując m.in. dach i fundując bogate barokowe wyposażenie. Konsekracji kościoła dokonano w 1702 roku. W 1824 roku dobudowano jeszcze kruchtę. W 1840 roku jeden z trzech dzwonów oddano do Gołaszyna, zastąpił go nowy w 1844 roku. Dzwony zostały zarekwirowane na potrzeby I wojny światowej.

Kolejny remont kościół przeszedł w latach 70 XX wieku. W latach 1976-78 kościół otrzymał trzy nowe dzwony, które początkowo umieszczone były na stelażu obok kościoła a w 2006 roku umieszczono je na wieży, w tym czasie zmieniono też pokrycie dachu.

Architektura

Pierwotny kościół drewniany w XIV wieku zastąpiono murowanym. Była to jednonawowa budowla z prostokątnym prezbiterium od wschodu i trzykondygnacyjną wieżą od zachodu. Drugą nawę dobudowano od południa wraz z cylindryczna klatką schodową prowadzącą na emporę z arkadami. Od zachodu dobudowana jest kruchta. Wieża ozdobiona attyką i smukłym dachem iglicowym. Wnętrza przykryte różnymi sklepieniami, nawa główna – sieciowe, boczna – krzyżowe, prezbiterium – gwiaździste, zakrystię – kolebkowe z lunetami. Wyposażenie pochodzi głównie z okresu baroku (ufundowali je jezuici). Starsze są tylko gotyckie rzeźby Chrystusa Frasobliwego i Piety, oraz datowany na XV wiek tryptyk ołtarzowy Mistrza z Gościszowic (przeniesiony z Gołaszyna). Przed kościołem znajduje się figura św. Jana Nepomucena i Matki Boskiej.

Galeria:

Inne zabytki w województwie lubuskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: