Zamek Beilstein

Zwiedzone: 23 listopada 2003

Zamek Beilstein
listopad 2003

Położenie:

Zamek Beilstein – 

ok 2 km na wschód od Kaiserslautern

, w powiecie 
Kaiserslautern, 
w landzie Nadrenia–Palatynat, 
w Niemczech.

Opis:

Zamek Beilstein po raz pierwszy był wzmiankowany w dokumentach z 1234 roku, kiedy to król Heinrich VII wyraźnie zezwolił na odbudowę „castrum Bylenstein”. Poprzedni zamek mógł być wzniesiony w połowie XII w. przez księcia Friedricha II von Schwaben. Ponadto od 1185 roku istniał ród ministeriałów nazywających się tak samo jak ta twierdza. Pierwszym znanym członkiem tego rodu był wymieniony w 1185 roku Królewski Ministeriał z Kaiserslautern Merbodo von Beilstein, który razem z synami był właścicielem zamku. Prawdopodobnie istniały węzły pokrewieństwa między nimi, a ich sąsiadami z Wartenberg, ponieważ w 1212 roku  Merbodo von Beilstein i jego brat Wernher von Wartenberg pieczętują się jako świadkowie w „Wilensteiner Verzicht” (niem. Verzicht – zrzeczenie się). W 1464 roku po raz ostatni wymieniany jest męski członek tego dawnego rodu ministeriałów – kuchmistrz ze Spiry Hans von Bilenstein.

Między rokiem 1420 a 1455 zamek został całkowicie zniszczony i pozostał nieodbudowany. Przeszedł wówczas pod panowanie Flörsheim i Kurpfalz. Po wymarciu rodu Flörsheim w 1665 roku przechodzi ostatecznie w ręce Kurpfalz i pozostaje jego własnością do końca XVIII w.

Około roku 1900 część ruin zostało oczyszczone i zabezpieczone przez Pfälzische Verschönerungsverein (Stowarzyszenie Upiększania Palatynatu). Zniszczone jednak zostały stanowiska archologiczne. W latach 50 XX. w. wykopaliska udowodniły, że założenie było znacznie większe niż zachowane resztki.

Obecnie zamek jest własnością Kaiserslautern od około 1990 r.

Z dawnego założenia zamkowego do dnia dzisiejszego zachowały się fragmenty murów obronnych, jeden portal i iglica skalna z wnękami po krokwiach z dachów budynków, które ją niegdyś otaczały.

Nazwa zamku nawiązuje do kształtu zamkowej skały (niem. Bail – topór).

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: