Zamek Beilstein – ok 2 km na wschód od Kaiserslautern, w powiecie Kaiserslautern, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.
Zamek Beilstein – ok 2 km na wschód od Kaiserslautern, w powiecie Kaiserslautern, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.
Zamek Beilstein po raz pierwszy był wzmiankowany w dokumentach z 1234 roku, kiedy to król Heinrich VII wyraźnie zezwolił na odbudowę „castrum Bylenstein”. Poprzedni zamek mógł być wzniesiony w połowie XII w. przez księcia Friedricha II von Schwaben. Ponadto od 1185 roku istniał ród ministeriałów nazywających się tak samo jak ta twierdza. Pierwszym znanym członkiem tego rodu był wymieniony w 1185 roku Królewski Ministeriał z Kaiserslautern Merbodo von Beilstein, który razem z synami był właścicielem zamku. Prawdopodobnie istniały węzły pokrewieństwa między nimi, a ich sąsiadami z Wartenberg, ponieważ w 1212 roku Merbodo von Beilstein i jego brat Wernher von Wartenberg pieczętują się jako świadkowie w „Wilensteiner Verzicht” (niem. Verzicht – zrzeczenie się). W 1464 roku po raz ostatni wymieniany jest męski członek tego dawnego rodu ministeriałów – kuchmistrz ze Spiry Hans von Bilenstein.
Między rokiem 1420 a 1455 zamek został całkowicie zniszczony i pozostał nieodbudowany. Przeszedł wówczas pod panowanie Flörsheim i Kurpfalz. Po wymarciu rodu Flörsheim w 1665 roku przechodzi ostatecznie w ręce Kurpfalz i pozostaje jego własnością do końca XVIII w.
Około roku 1900 część ruin zostało oczyszczone i zabezpieczone przez Pfälzische Verschönerungsverein (Stowarzyszenie Upiększania Palatynatu). Zniszczone jednak zostały stanowiska archologiczne. W latach 50 XX. w. wykopaliska udowodniły, że założenie było znacznie większe niż zachowane resztki.
Obecnie zamek jest własnością Kaiserslautern od około 1990 r.
Z dawnego założenia zamkowego do dnia dzisiejszego zachowały się fragmenty murów obronnych, jeden portal i iglica skalna z wnękami po krokwiach z dachów budynków, które ją niegdyś otaczały.
Nazwa zamku nawiązuje do kształtu zamkowej skały (niem. Bail – topór).