Dwór Weilach

Zwiedzony: 15 października 2002

Bad Dürkheim, DE
12°C
Overcast clouds
Dwór Weilach

październik 2002

Położenie:

Dwór Weilach – 

około 3 km na północny–zachód od miejscowości Bad Dürkheim, w powiecie Bad Dürkheim, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Dwór Weilach

15 października 2002

Opis:

Dwór po raz pierwszy był wymieniany w dokumentach z 1381 roku jako własność hrabiów Leininger. W kolejnych dokumentach możemy prześledzić jak ewaluowała nazwa dworu, był to m.in. Hof zu Widenlach, Hof zu Weidelach, Weydelach, Hof Weylach oder Hof Weilach. Ponieważ dwór umiejscowiony jest w podmokłej okolicy porośniętej wierzbami stąd też można wywodzić jego nazwę (niem. Weidenbäum – wierzba, Lachen – kałuża). Początkowo dworem administrował zarządca mianowany przez hrabiów, lecz z czasem dwór dawany był w dzierżawę.

W dokumentach z 1490 roku wymieniono pierwszego dworzanina, Petera Kleina. Po nim wzmiankuje się jeszcze o dziesięciu dzierżawcach aż do ostatniego jakim był Johannes Becker w 1785 roku. W roku 1790 dwór został napadnięty i podpalony przez bandę rozbójników i od tego czasu pozostaje w ruinie. Córka dworzanina w czasie napadu ukryła się w psiej budzie i rozpoznana została dopiero przez kowala z pobliskiej wsi Leistadt, dzięki czemu zbrodnia wyszła na jaw.

Na środku podwórza znajdowała się studnia. Naprzeciw domu mieszkalnego znajdował się dom pasterski. W XX wieku stowarzyszenie Pfälzerwald Verain ufundowało kamień pamiątkowy na miejscu dworu.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email
74 / 100
Udostępnij:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email