Pałac w Kirchheimbolanden

Zwiedzone: 5 czerwca 2005

Pałac w Kirchheimbolanden
czerwiec 2005

Położenie:

Pałac w Kirchheimbolanden – 

na północ od centrum miasta

, w powiecie 
Donnersbergkreis, 
w landzie Nadrenia–Palatynat, 
w Niemczech.

Opis:

W latach 1602 – 1618 zbudowany został pałac (zwany też „starym pałacem”) poza obrębem murów miejskich przez grafów von Nassau-Weilburg, którzy mieli swoją siedzibę rodową w Weilburgu nad rzeką Lahn. Nowy budynek wybudowano za czasów księcia Karla Augusta von Nassau-Weilburg w latach 1738-1740. Karol August jako książę Świętego Cesarstwa Rzymskiego chciał posiadać nową posiadłość. Na architekta i mistrza budowlanego zatrudnił Guillaume d’Hauberat, który miał już w swym dorobku pałac w Mannheim i pałac Schwetzingen. Przy nowym pałacu założono nowe ogrody w formie tarasowej, nawadniane z położonej w pobliskiej wiosce Haide kopalni miedzi. Wykorzystane kanały zachowały się częściowo do dnia dzisiejszego.

Po zajęciu przez Francuzów pobliskiej Moguncji (Mainz), książę Friedrich-Wilhelm ucieka w 1793 roku z Kirchheimbolanden do Bayreuth. Wraz z tym skończyła się funkcja obiektu jako książęcej rezydencji, a także władza książąt von Nassau-Weilburg w tym regionie.

W 1807 roku pałac wraz z ogrodami uznane zostały za własność francuską, a zatem można ją było sprzedać. W 1807 roku obiekt został wystawiony na licytację w Moguncji, jako że tam wówczas znajdowała się siedziba administracyjna departamentu Donnersberg. Nieruchomość wylicytował fabrykant tekstyliów i właściciel ziemski Daniel Andreas z Mülheim an der Ruhr. Zamieszkał on w prawym skrzydle pałacu, natomiast lewe skrzydło i środek budynku kazał rozebrać. Po zakończeniu francuskiej władzy departament Donnersberg przeszedł we władanie Królestwa Bawarii w 1816 roku. Region ten był początkowo określany jako Rheinkreis, później jako Rheinpfalz.

Wejście do parku pałacowego zostało sprzedane 21 marca 1839 roku dla bawarskiego mistrza budowlanego – Leo von Klenze z Monachium. Dokonał on rozległych zmian strukturalnych, lecz nie zamieszkał na stałe na zamku. W roku 1841 sprzedał nieruchomość dla emeryta Heinricha Seligmanna z Moguncji, a ten odsprzedał dla rolnika Friedricha Bruncka z pobliskiego Winterborn / Alsenz. W latach 1848/49 pałac stanowił kwaterę główna dla palatyńskich oddziałów partyzanckich, ale wkrótce zostali oni wygnani przez wojska pruskie.

3 listopada 1861 spaliło się wschodnie skrzydło zamku. Friedrich Brunck odbudował pałac w uproszczonej formie z dwoma kondygnacjami i dachem czterospadowym.

Po przebudowie w 2003 roku zamek odzyskał dawny kształt w formie trójstronnego kompleksu, a skrzydło wschodnie znów przypomina strukturalnie swoją dawną formę i świetność. Obecnie mieści się w nim Dom Seniora „Seniorenresidenz Schloss Kirchheimbolanden”.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: