Pałac w Kirchheimbolanden

Zwiedzony: 5 czerwca 2005

Kirchheimbolanden, DE
1°C
Scattered clouds
Pałac w Kirchheimbolanden
czerwiec 2005

Położenie:

Pałac w Kirchheimbolanden – 

na północ od centrum miasta, 

w powiecie 

Donnersbergkreis, 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

W latach 1602 – 1618 zbudowany został pałac (zwany też „starym pałacem”) poza obrębem murów miejskich przez grafów von Nassau-Weilburg, którzy mieli swoją siedzibę rodową w Weilburgu nad rzeką Lahn. Nowy budynek wybudowano za czasów księcia Karla Augusta von Nassau-Weilburg w latach 1738-1740. Karol August jako książę Świętego Cesarstwa Rzymskiego chciał posiadać nową posiadłość. Na architekta i mistrza budowlanego zatrudnił Guillaume d’Hauberat, który miał już w swym dorobku pałac w Mannheim i pałac Schwetzingen. Przy nowym pałacu założono nowe ogrody w formie tarasowej, nawadniane z położonej w pobliskiej wiosce Haide kopalni miedzi. Wykorzystane kanały zachowały się częściowo do dnia dzisiejszego.

Po zajęciu przez Francuzów pobliskiej Moguncji (Mainz), książę Friedrich-Wilhelm ucieka w 1793 roku z Kirchheimbolanden do Bayreuth. Wraz z tym skończyła się funkcja obiektu jako książęcej rezydencji, a także władza książąt von Nassau-Weilburg w tym regionie.

W 1807 roku pałac wraz z ogrodami uznane zostały za własność francuską, a zatem można ją było sprzedać. W 1807 roku obiekt został wystawiony na licytację w Moguncji, jako że tam wówczas znajdowała się siedziba administracyjna departamentu Donnersberg. Nieruchomość wylicytował fabrykant tekstyliów i właściciel ziemski Daniel Andreas z Mülheim an der Ruhr. Zamieszkał on w prawym skrzydle pałacu, natomiast lewe skrzydło i środek budynku kazał rozebrać. Po zakończeniu francuskiej władzy departament Donnersberg przeszedł we władanie Królestwa Bawarii w 1816 roku. Region ten był początkowo określany jako Rheinkreis, później jako Rheinpfalz.

Wejście do parku pałacowego zostało sprzedane 21 marca 1839 roku dla bawarskiego mistrza budowlanego – Leo von Klenze z Monachium. Dokonał on rozległych zmian strukturalnych, lecz nie zamieszkał na stałe na zamku. W roku 1841 sprzedał nieruchomość dla emeryta Heinricha Seligmanna z Moguncji, a ten odsprzedał dla rolnika Friedricha Bruncka z pobliskiego Winterborn / Alsenz. W latach 1848/49 pałac stanowił kwaterę główna dla palatyńskich oddziałów partyzanckich, ale wkrótce zostali oni wygnani przez wojska pruskie.

3 listopada 1861 spaliło się wschodnie skrzydło zamku. Friedrich Brunck odbudował pałac w uproszczonej formie z dwoma kondygnacjami i dachem czterospadowym.

Po przebudowie w 2003 roku zamek odzyskał dawny kształt w formie trójstronnego kompleksu, a skrzydło wschodnie znów przypomina strukturalnie swoją dawną formę i świetność. Obecnie mieści się w nim Dom Seniora „Seniorenresidenz Schloss Kirchheimbolanden”.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Zamek Burghalder

Położone na pagórku "Burghalder" ponad miejscowością Hauenstein refugium powstało prawdopodobnie w czasach Karolingów w IX w. Służyło jako miejsce schronienia dla okolicznej ludności w czasie wojny. Po wejściu na szczyt niewiele można zobaczyć. O tym że istniał tu zamek informuje wykuta w skale inskrypcja. Dopiero dokładne rozejrzenie pozwoli nam znaleźć resztki rowów i wałów ziemnych.

Wieża Bismarcka w Bad Dürkheim

36-metrowa wieża widokowa, bez misy ogniowej, na planie prostokąta o wymiarach 16.70 m x 14,00 m. Monumentalny budynek został zbudowany w stylu zamku neoromańskiego i ma pewne elementy secesyjne.

Zamek Wachtenburg

Zamek pochodzi prawdopodobnie z XII wieku i został wybudowany tak samo prawdopodobnie przez Konrada von Hohenstaufen. Pierwsza autentyczna wzmianka o zamku pochodzi z 1257 roku. W 1471 roku został przez księcia elektora Friedricha I zniszczony i później tylko częściowo odbudowany. W roku 1689 została wysadzona połowa donżonu przez wojska francuskie.

Mury obronne w Landau

Miasto zostało założone w 1260 r. przez grafa Emicha IV von Leiningen–Landeck. Stanowiło dodatkową ochronę jego zamku Landeck. Prawa miejskie otrzymało w 1274 r. od króla Rudolfa I von Habsburg. Położone było w rozlewiskach rzeki Queich i otoczone nieregularnym prostokątem murów obronnych, wzmocnionych 25 wieżami.

Zamek Hardenburg

Hardenburg położony na wschodniej krawędzi Lasu Palatyńskiego, ponad doliną rzeki Isenbach, kontrolował dostęp do równiny reńskiej. Będący w ruinie zamek pozostaje największym zamkiem Pfalzu. Położony na 200 m. długiej skale zajmuję powierzchnie 180 x 90 m. Potężne wieże obronne, imponujący donżon mający mury grube na 7 m. i położenie na zboczu góry nie pozwoliły przez stulecia - do czasu Rewolucji Francuskiej - na zdobycie i zniszczenie zamku. Jedyna kapitulacja po oblężeniu jest wymieniana w 1512 r.

Zamek Grossbundenbach

Zamek był wybudowany przypuszczalnie około 1200 roku przez hrabiów von Saarwerden. Budowla wielokrotnie zmieniała posiadaczy, którymi byli m. in. hrabiowie von Veldenz, Boos von Waldeck, rodzina Stein i książęta Zweibrücken. W czasie wojny trzydziestoletniej zamek został zniszczony i w 1813 r. rozebrany.

Krzyż pokutny w Gossersweiler-Stein

Krzyż pokutny w Gossersweiler-Stein położony przy drodze biegnącej z Gossersweiler do Völkersweiler. Wykonany z piaskowca, o wymiarach 65 x 65 x 17 cm. Zwany jest również "Scharkreuz", ponieważ na przedniej ścianie umieszczono płaskorzeźbę lemiesza od pługa. Z drugiej strony wyryte jest prawdopodobnie prymitywne oznaczenie pługa. Kamienny krzyż stoi w pobliżu granicy miejscowości i dlatego w starszych publikacjach określany jest jako krzyż z Völkersweiler.

Zamek Backelstein

Zamek Backelstein jest wczesnośredniowiecznym zamkiem drewnianym, założonym na opadającej pionowo w dół skale, prawie nie do zobaczenia z doliny. Historia zamku nie jest wcale znana. Nie wiadomo nawet do dzisiaj jaka była jego prawdziwa nazwa. Używana obecnie nazwa Backelstein pochodzi z języka ludowego. O tym że zamek w ogóle istniał świadczą wykute w skale otwory po belkach, napis i małe skalne schody. W podaniach ludowych zamek nazywany jest zamkiem myśliwskim cesarza Fryderyka Barbarossy. Znalezione żółte skorupy kół garncarskich pozwalają je datować na XIII w.

Zamek Gräfenstein

Pierwsza wzmianka o zamek Gräfenstein pochodzi z 1237 roku w dokumencie podziału hrabiów z Leiningen. Centrum założeni, donżon i palatium pochodzi prawdopodobnie z XII w. więc z czasów dynastii Staufów. Wznosi się ona na wysokim na 12 m. skalnym płaskowyżu.

Kaiserpfalz w Kaiserslautern

Kaiserpfalz lub Königspfalz (z niem. Pałac cesarski) – ogólna nazwa dla wszystkich zamków i pałaców (oraz wczesnośredniowiecznych palatiów) w Świętym Cesarstwie Rzymskim, które spełniały rolę siedziby i miejsca wykonywania władzy cesarza. Kaiserpfalz w Kaiserslautern wybudował cesarz Fryderyk I Barbarossa w latach 1152-58.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: