Pałac w Kirchheimbolanden

Zwiedzone: 5 czerwca 2005

Pałac w Kirchheimbolanden
czerwiec 2005

Położenie:

Pałac w Kirchheimbolanden – na północ od centrum miasta, w powiecie Donnersbergkreis, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

W latach 1602 – 1618 zbudowany został pałac (zwany też „starym pałacem”) poza obrębem murów miejskich przez grafów von Nassau-Weilburg, którzy mieli swoją siedzibę rodową w Weilburgu nad rzeką Lahn. Nowy budynek wybudowano za czasów księcia Karla Augusta von Nassau-Weilburg w latach 1738-1740. Karol August jako książę Świętego Cesarstwa Rzymskiego chciał posiadać nową posiadłość. Na architekta i mistrza budowlanego zatrudnił Guillaume d’Hauberat, który miał już w swym dorobku pałac w Mannheim i pałac Schwetzingen. Przy nowym pałacu założono nowe ogrody w formie tarasowej, nawadniane z położonej w pobliskiej wiosce Haide kopalni miedzi. Wykorzystane kanały zachowały się częściowo do dnia dzisiejszego.

Po zajęciu przez Francuzów pobliskiej Moguncji (Mainz), książę Friedrich-Wilhelm ucieka w 1793 roku z Kirchheimbolanden do Bayreuth. Wraz z tym skończyła się funkcja obiektu jako książęcej rezydencji, a także władza książąt von Nassau-Weilburg w tym regionie.

W 1807 roku pałac wraz z ogrodami uznane zostały za własność francuską, a zatem można ją było sprzedać. W 1807 roku obiekt został wystawiony na licytację w Moguncji, jako że tam wówczas znajdowała się siedziba administracyjna departamentu Donnersberg. Nieruchomość wylicytował fabrykant tekstyliów i właściciel ziemski Daniel Andreas z Mülheim an der Ruhr. Zamieszkał on w prawym skrzydle pałacu, natomiast lewe skrzydło i środek budynku kazał rozebrać. Po zakończeniu francuskiej władzy departament Donnersberg przeszedł we władanie Królestwa Bawarii w 1816 roku. Region ten był początkowo określany jako Rheinkreis, później jako Rheinpfalz.

Wejście do parku pałacowego zostało sprzedane 21 marca 1839 roku dla bawarskiego mistrza budowlanego – Leo von Klenze z Monachium. Dokonał on rozległych zmian strukturalnych, lecz nie zamieszkał na stałe na zamku. W roku 1841 sprzedał nieruchomość dla emeryta Heinricha Seligmanna z Moguncji, a ten odsprzedał dla rolnika Friedricha Bruncka z pobliskiego Winterborn / Alsenz. W latach 1848/49 pałac stanowił kwaterę główna dla palatyńskich oddziałów partyzanckich, ale wkrótce zostali oni wygnani przez wojska pruskie.

3 listopada 1861 spaliło się wschodnie skrzydło zamku. Friedrich Brunck odbudował pałac w uproszczonej formie z dwoma kondygnacjami i dachem czterospadowym.

Po przebudowie w 2003 roku zamek odzyskał dawny kształt w formie trójstronnego kompleksu, a skrzydło wschodnie znów przypomina strukturalnie swoją dawną formę i świetność. Obecnie mieści się w nim Dom Seniora „Seniorenresidenz Schloss Kirchheimbolanden”.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: