Pałac w Mycielinie

(nieistniejący)

Zwiedzone: 8 kwietnia 2018

Pałac w Mycielinie
Lata 1898-1900

Położenie:

Pałac w Mycielinie – (niem. Metschlau), w północnej części wsi, przy wjeździe od strony Długiego, w powiecie żagańskim, w województwie lubuskim, w Polsce.

Opis:

Wieś wymieniono po raz pierwszy w roku 1296. W tym roku książę Henryk III nadaje ziemię Przybkowi, synowi Marcina z Mycielina. W 1417 roku z nadania książąt głogowskich dobra we wsi otrzymuje rodzina von Knobelsdorff. Od XVII w. dobra w Mycielinie były własnością rodziny von Haugwitz. W r. 1709 majątek został sprzedany rodzinie von Studnitz i pozostawał w ich rękach ponad 80 lat. W 1794 r. majątek odziedziczył Jan von Niebelschütz. Potomkowie rodziny Niebelschütz dziedziczyli dobra w Mycielinie do czasu II wojny światowej. Wyżej wymienioną chronologię właścicieli potwierdzają inskrypcje zamieszczone na płytach epitafijnych, zachowanych w miejscowym kościele parafialnym. Po 1945 r. założenie zostało przejęte przez Skarb Państwa. W tym okresie pałac w Mycielinie uległ największej dewastacji i bezpowrotnie popadł w ruinę. Ostatecznie został wyburzony na początku lat 60. XX w. Obecnie park i pozostałe budynki gospodarcze są własnością prywatną.

Galeria:

Inne zabytki w województwie lubuskim:

Komentarze:

2 odpowiedzi

  1. Witam,
    Niedawno tam byłam posiadam aktualne zdjęcia, również jedno części podziemnej. Obecnie park został oczyszczony z samosiejek , wyeksponowano platany , a kokoryczka przeżywa swoje 5minut. Mogę wysłać zdjęcia. Przydałoby się oznaczyć miejsce w google. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: