Zamek Anebos

Zwiedzony: 27 października 2001

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Zamek Anebos
lipiec 2015

Położenie:

Zamek Anebos – 

na górze zwanej Dickkopf (480 m n.p.m.) na południowy–wschód od miasta Annweiler am Trifels, 

w powiecie 

Südliche Weinstraße, 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

Anebos jest środkowym zamkiem z grupy trzech szczytów koło Anweiler (pozostałe to Trifels i Scharfenberg). Powstał przypuszczalnie w XII wieku (przed 1194 rokiem) do ochrony zamku Trifels i był zamieszkany przez tak samo zwanych zarządców (von Anebos), będących ministeriałami Rzeszy, na których przeniesiono prawo feudalne.

W 1194 r. wymieniany jest marszałek Eberhard von Anebos. Jego brat Heinrich piastował urząd marszałkowski od 1196 roku.W pierwszej połowie XIII w. wymieniana jest w dokumentach Eliza von Anebos , która jest nazywana wdową po marszałku. Wygląda na to, że lordowie Anebos wymarli w połowie XIII wieku.

Prawdopodobnie w drodze sukcesji prawa feudalne do zamku przeszły na rodzinę Reichstruchsessen (Philipp I von Falkenstein). Jego żona Isengard przekazała zamek królowi Konradowi IV Hohenstauf w 1246 r. Jest to wskazówka, że ​​lenno wróciło do korony z powodu wymarcia rodu.

Ostatni raz wspomniano o zamku w dokumencie z 1266 r.

Wykopaliska przeprowadzone w 2000 r. wskazują, że zamek był zamieszkały do ​​XIV wieku, a następnie został opuszczony. Jak dotąd brak dowodów na zniszczenie poprzez działania wojenne.

Skąpe pozostałości nie dają żadnego wyobrażenia o wyglądzie zamku. Fosa na południu chroni od strony przypuszczalnego ataku. Na mocno zwietrzałej skale piaskowca znajdowała się wieża zamkowa. Pozostały jeszcze resztki muru i cysterny na wodę z filtrem piaskowym, która przed ostatnimi wykopaliskami była błędnie nazywana “piwnicą skalną” (Felsenkeller).

Nazwa zamku pochodzi zapewne od Amboss (niem. kowadło).

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Zamek Sooneck

XI wiek - prawdopodobne wybudowanie zamku Sooneck. W najstarszych dokumentach określany jest pod nazwą "Saneck". Wynika to z nazwy "Sana", ówczesnej królewskiej posiadłości leśnej, rozpościerającej się na odnodze Hochwaldu, nad częścią Hunsrücks, aż do Renu i kończącej się na górze, na której wzniesiony jest zamek Sooneck.

Zamek Elmstein

Zamek został wybudowany w XII-XIII wieku, jako zamek hrabiowski do zabezpieczenia drogi w dolinie. Lennicy posiadali również urząd szynkarzy. Zamek znajdował się w posiadaniu Kurpfalzu.

Zamek Spangenberg

Zamek Spangenberg został przypuszczalnie wybudowany w XI w. W roku 1100 został zamkiem lennym w wyniku nadania przez biskupów z opactwa Spiry. W czasie "Weißenburger Fehde" między palatyńskim elektorem Friedrichem I, a baronami z dynastii Pfalz-Zweibrücken, doszło do obopólnego zniszczenia w 1470 r. położonych naprzeciwko siebie zamków Spangenberg i Erfenstein.

Zamek Falkenstein

Po raz pierwszy Falkenstein był wspomniany w dokumentach z 1135 r. jako zamek panów von Falkenstein. W 1233 roku był w posiadaniu Philippa I pana Falkenstein, królewskiego podkomorzego i kasztelana na zamku Trifels. Po wymarciu rodu królewskich podkomorzych z Münzenberg Philipp I zostaje podkomorzym, a od 1258 roku odziedziczył urząd namiestnika ziemskiego w Wetterau. Został on później centralnym punktem obszaru władzy Philippa I Falkenstein.

Zamek Hohenecken

Dokładna data powstania zamku jest obecnie niestety nie do odgadnięcia. Tymczasem w starej literaturze wspomina się o wybudowaniu go zaraz po powstaniu nowego zamku Barbarossy w Kaiserslautern (1156 r.) albo 50 lat później. Pięciokątny donżon i masywny mur kurtynowy wskazują na powstanie około 1200 roku.

Zamek Berwartstein

Zamek Berwartstein jest jednym z nielicznych zamków, które zostały ponownie odbudowane i zamieszkałe. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z roku 1152, kiedy książę Fryderyk I Barbarossa przekazał posiadłość biskupowi ze Speyer - Georg'owi. Następni właściciele rodzina von Berwartstein trudnili się rozbojem, w wyniku czego w roku 1314 zamek został zajęty przez wojska ze Straßburga i Hagenau. Następnie w roku 1347 zamek przeszedł w posiadanie klasztoru benedyktynów z Weißenburg.

Zamek Schlosseck

Zamek Schlosseck zbudowany został w IX/X w. i w XIII w. został rozbudowany. Badania archeologiczne wykazały że w XIII w. zamek padł ofiarą pożaru, ale w XIV w. był jeszcze zamieszkały. Jego pierwotna nazwa jak i data jego ostatecznego zniszczenia nie są znane.

Zamek Diemerstein

Zamek Diemerstein wymieniany jest w dokumentach w roku 1216 (Rudegar z Diemarstein, pierwszy szlachcic z zamku). Rok później opisani są szlachcice Männern Nebelung i Rüdiger von Dymarstein, zawikłani w finansowy spór z klasztorem Otterberg. Zadaniem władców Diemerstein była między innymi ochrona dróg od Frankenstein po Kaiserslautern.

Krzyż kamienny w Gainsheim

Krzyż kamienny w Gainsheim, części miejscowości Neustadt an der Weinstrasse, położony jest przy drodze do Hanhofen. Wykonany jest z piaskowca. Nazywany również "Czerwonym krzyżem" tak jak położony w pobliżu las. Obecnie krzyż jest pomalowany na biało. Krzyż powstał w 1880 roku. Z tyłu wyryto napis: 1997 E.Spengler K.Schuler, Bellheim. Zniszczony korpus został wymieniony w latach 90 XX wieku.

Zamek Grossbundenbach

Zamek był wybudowany przypuszczalnie około 1200 roku przez hrabiów von Saarwerden. Budowla wielokrotnie zmieniała posiadaczy, którymi byli m. in. hrabiowie von Veldenz, Boos von Waldeck, rodzina Stein i książęta Zweibrücken. W czasie wojny trzydziestoletniej zamek został zniszczony i w 1813 r. rozebrany.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: