Zamek Anebos

Zwiedzone: 27 października 2001

Zamek Anebos
lipiec 2015

Położenie:

Zamek Anebos – na górze zwanej Dickkopf (480 m n.p.m.) na południowy–wschód od miasta Annweiler am Trifels, w powiecie Südliche Weinstraße, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

Anebos jest środkowym zamkiem z grupy trzech szczytów koło Anweiler (pozostałe to Trifels i Scharfenberg). Powstał przypuszczalnie w XII wieku (przed 1194 rokiem) do ochrony zamku Trifels i był zamieszkany przez tak samo zwanych zarządców (von Anebos), będących ministeriałami Rzeszy, na których przeniesiono prawo feudalne.

W 1194 r. wymieniany jest marszałek Eberhard von Anebos. Jego brat Heinrich piastował urząd marszałkowski od 1196 roku.W pierwszej połowie XIII w. wymieniana jest w dokumentach Eliza von Anebos , która jest nazywana wdową po marszałku. Wygląda na to, że lordowie Anebos wymarli w połowie XIII wieku.

Prawdopodobnie w drodze sukcesji prawa feudalne do zamku przeszły na rodzinę Reichstruchsessen (Philipp I von Falkenstein). Jego żona Isengard przekazała zamek królowi Konradowi IV Hohenstauf w 1246 r. Jest to wskazówka, że ​​lenno wróciło do korony z powodu wymarcia rodu.

Ostatni raz wspomniano o zamku w dokumencie z 1266 r.

Wykopaliska przeprowadzone w 2000 r. wskazują, że zamek był zamieszkały do ​​XIV wieku, a następnie został opuszczony. Jak dotąd brak dowodów na zniszczenie poprzez działania wojenne.

Skąpe pozostałości nie dają żadnego wyobrażenia o wyglądzie zamku. Fosa na południu chroni od strony przypuszczalnego ataku. Na mocno zwietrzałej skale piaskowca znajdowała się wieża zamkowa. Pozostały jeszcze resztki muru i cysterny na wodę z filtrem piaskowym, która przed ostatnimi wykopaliskami była błędnie nazywana „piwnicą skalną” (Felsenkeller).

Nazwa zamku pochodzi zapewne od Amboss (niem. kowadło).

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D: