Zamek Anebos

Zwiedzone: 27 października 2001

Zamek Anebos
lipiec 2015

Położenie:

Zamek Anebos – 

na górze zwanej Dickkopf (480 m n.p.m.) na południowy–wschód od miasta Annweiler am Trifels

, w powiecie 
Südliche Weinstraße, 
w landzie Nadrenia–Palatynat, 
w Niemczech.

Opis:

Anebos jest środkowym zamkiem z grupy trzech szczytów koło Anweiler (pozostałe to Trifels i Scharfenberg). Powstał przypuszczalnie w XII wieku (przed 1194 rokiem) do ochrony zamku Trifels i był zamieszkany przez tak samo zwanych zarządców (von Anebos), będących ministeriałami Rzeszy, na których przeniesiono prawo feudalne.

W 1194 r. wymieniany jest marszałek Eberhard von Anebos. Jego brat Heinrich piastował urząd marszałkowski od 1196 roku.W pierwszej połowie XIII w. wymieniana jest w dokumentach Eliza von Anebos , która jest nazywana wdową po marszałku. Wygląda na to, że lordowie Anebos wymarli w połowie XIII wieku.

Prawdopodobnie w drodze sukcesji prawa feudalne do zamku przeszły na rodzinę Reichstruchsessen (Philipp I von Falkenstein). Jego żona Isengard przekazała zamek królowi Konradowi IV Hohenstauf w 1246 r. Jest to wskazówka, że ​​lenno wróciło do korony z powodu wymarcia rodu.

Ostatni raz wspomniano o zamku w dokumencie z 1266 r.

Wykopaliska przeprowadzone w 2000 r. wskazują, że zamek był zamieszkały do ​​XIV wieku, a następnie został opuszczony. Jak dotąd brak dowodów na zniszczenie poprzez działania wojenne.

Skąpe pozostałości nie dają żadnego wyobrażenia o wyglądzie zamku. Fosa na południu chroni od strony przypuszczalnego ataku. Na mocno zwietrzałej skale piaskowca znajdowała się wieża zamkowa. Pozostały jeszcze resztki muru i cysterny na wodę z filtrem piaskowym, która przed ostatnimi wykopaliskami była błędnie nazywana „piwnicą skalną” (Felsenkeller).

Nazwa zamku pochodzi zapewne od Amboss (niem. kowadło).

Galeria:

Panoramy sferyczne 3D:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: