Zamek Wehrstein

Zwiedzony: 29 lipca 2001

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
zamek wehrstein
lipiec 2001

Położenie:

Zamek Wehrstein – 

w północnej części powyżej Fischingen, części miasta Sulz am Neckar, 

w powiecie 

Rottweil, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Miejscowości Fischingen i Empfingen po raz pierwszy były wymieniane w dokumentach z 772 roku. Około 1100 roku wymieniana jest po raz pierwszy szlachta von Wehrstein – Marquard von Wehrstein i jego żona Gepa obdarowali klasztor w Hirsau.

Zamek Wehrstein

Herb Empfingen

W tym samym czasie pojawia się też herb Wehrstein – złota kotwica w czarnym polu. Ma ona podobno przypominać ocalenie podczas burzy na morzu jednego ze szlachciców von Wehrstein biorącego udział w krucjacie wraz z Fryderykiem Barbarossą.

Szlachta von Wehrstein występuje w dokumentach z lat 1101 – 1395. Ich włości, oprócz okolic zamku rozciągały się również na miejscowości Fischingen, Betra i Empfingen. Początkowo podlegali pod hrabiów palatynów z Tybingi (niem. Pfalzgrafen von Tübingen), później pod von Hohenbergów, a od 1381 roku byli lennikami Habsburgów.

W 1318 roku Hiltibold von Wehrstein został opatem w książęcym opactwie św. Galla (Gawła) w St. Gallen. Prawdopodobnie wraz ze śmiercią Benza von Wehrstein w 1409 roku wymiera ród von Wehrstein. Ale już w 1331 roku właścicielem zamku był nazywany graf Rudolf von Hohenberg. Oznacza to, że zamek z włościami został przejęty przez von Hohenbergów. W 1373 roku grafowie von Hohenberg oddają zamek w lenno dla szlachty z Weitingen, którzy następnie rozbudowują zamek.

W 1381 roku cały majątek von Hohenbergów kupuje książę austriacki Leopold III Habsburg. W ten sposób Wehrstein staje się austriackim lennem aż do 1806 roku. W 1400 roku majątek dostaje w zastaw Burkard von Mansperg, który miał swoją rodową posiadłość w Mansberg koło Kirchheim unter Teck. Wkrótce zastaw zostaje zamieniony w lenno. W roku 1419 zamek wraca jako lenno do rodu von Weitingen. Powstanie chłopskie z 1525 roku pozostawiło zamek nienaruszonym.

W 1528 roku zamek nabył graf Christoph von Nellenburg-Tengen. Graf Christoph umiera w 1539 roku i zostaje pochowany w kościele w Empfingen. W roku 1552 zamek kupuje Jos Niklas II von Zollern dla swego kuzyna grafa Karla I von Hohenzollern. W testamencie z 1575 roku majątek zostaje dodany do majątku Hohenzollern-Haigerloch. Po wymarciu linii Hohenzollern-Wehrstein/Haigerloch w 1634 roku Wehrstein nie przeszedł w posiadanie do linii Hohenzollern-Hechingen tylko do Hohenzollern-Sigmaringen.

Do roku 1585 zamek był zarządzany przez wójta mającego tutaj swą siedzibę. W czasie Wojny Trzydziestoletniej wojska Elektoratu Bawarii zniszczyły całkowicie zamek w 1643 roku, ale później został odbudowany. Wraz z pokojem w Preszburgu w 1805 roku nastąpił koniec lenna zamku wobec Austrii i zamek przechodzi na własność rodu von Hohenzollern-Sigmaringen. Fischingen i Betra zostały początkowo przydzielone do Oberamt Glatt, który został później wcielony do Oberamt Haigerloch. Około 1830 roku zrujnowany zamek zostaje rozebrany. W 1842 roku ruiny zamku zostały poddane rozległym renowacjom i została chroniona przed dalszym rozpadem przez księcia Karla Antona von Hohenzollern-Sigmaringen.

W 2003 roku założona została grupa „Przyjaciele ruiny zamku Wehrstein”, która zajęła się dalszą ochroną obiektu. W czerwcu 2006 roku ruiny zamku zostały kupione przez właściciela pobliskiej żwirowni – Aloisa Gfrörera.

Według legendy w 752 roku Karol Wielki spotkał na zamku Wehrstein, swoją przyszłą żonę, szwabską hrabiankę Hildegardę.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Neuburg

Z zamku, który znajduje się w miejscowości pozostały jeszcze tylko fosa i resztki murów obronnych i obwodowych bardzo znikomej grubości. Wyglądają one jak resztki ogrodzenia oddzielające obszar zamku od świata zewnętrznego. Nie wiadomo dlaczego mury nie uległy zniszczeniu i wydaje się, że nie pochodzą z czasów współczesnych zamkowi. Szeroka fosa oddziela zamek od parkingu samochodowego i grzbietu górskiego tak, że jeszcze dzisiaj żeby dostać się na zamek trzeba przejść naokoło przez most i bramę. Istnieje tylko kilka źródeł, które przypuszczają, że palatium zostało włączone w zamek, bądź zamek wzniesiony został na murach palatium.

Zamek Neuwindeck

Pierwsza dokumentalna wzmianka pochodzi z 1371 r. Zamek Neuwindeck został wybudowany około 1300 roku przez panów von Windeck, których ród podzielił się na dwie samodzielne linie (Alt i Neu-Windeck). W 1377 roku wspomniana dokumentalnie była zamkowa kaplica poświęcona Trzem Królom. Obie linie rodu, które w historii nie zawsze można jasno rozdzielić, żyły w stałej nieprzyjaźni. Stąd też w czasie tzw. wojny Schleglerkrieg (1394-1396) zamek służył wojskom ze Strasburga jako baza wojskowa przeciw Alt-Windeck.

Pałac w Karlsruhe

Pałac w Karlsruhe zbudowany został w 1715 roku jako rezydencja margrafa Karla Wilhelma von Baden-Durlach. Budynek zostaje wzniesiony częściowo z drewna i już w 1746 roku musiał być odrestaurowany. Drewniane konstrukcje podczas przebudowy zostały zastąpione kamieniem.

Pałac w Neuenbürgu

Obecny pałac powstał w 1550 roku z inicjatywy księcia Christopha von Württemberg. Służył on jako rezydencja członkom rodziny książęcej. W XVII wieku powstały dwa razy krótko żyjące boczne linie rodu Württemberg-Neuenbürg. Budowla składa się do dziś z dwóch skośnie do siebie umieszczonych skrzydeł głównych, które na zachodzie mostem, zaś na wschodzie murem powiązane są w jeden czworokąt.

Pałac w Nordstetten

Pałac w miejscowości Nordstetten powstał w latach 1737-1740. Odnowiony został niedawno przez Förderverein Nordstetter Schloss e.V z dużym zaangażowaniem społeczeństwa i mieści się w nim obecnie ratusz. Co roku odbywają się w nim koncerty, jak również przyznawane są nagrody literackie Auerbach.

Budynek przy Karlstrasse 2 w Karlsruhe

Budynek przy ul. Karlstrasse 2, w centrum Karlsruhe.

Zamek Kaltenstein

779 – Pierwsza wzmianka zamku zwanego wówczas Feinga w spisie majątku klasztoru z Fuldy. 1096 – Pierwsza wzmianka zamku Vaihingen. Do 1175 – Posiadłość rodziny hrabiów von Vaihingen. 1189 – Młoda linia hrabiów z Vaihingen z domu hrabiów von Calw—Löwenstein bierze za swą siedzibę pałac Kaltenstein. 1230 – Hrabia Gottfried von Vaihingen zakłada dzisiejsze miasto Vaihingen.

Zamek Neckarburg

Zamek powstał w VIII wieku. W 793 roku będąc w posiadaniu alemańskiego grafa Bernholda, podarowany został dla klasztoru St. Gallen. Od 1315 roku był własnością Reinhera I von Rüti. Później przeszedł w posiadłość grafów z Sulz. W XVI wieku przebudowany został w stylu renesansowym. Zniszczony został w 1580roku.

Zamek Hohenentringen

Zamek Hohenentringen położony w Niemczech, w pobliżu miejscowości Entringen, w landzie Badenia Wirtembergia.

Klasztor w Maulbronn

Klasztor w Maulbronn został założony prawdopodobnie ok. 1138 przez rycerza Waltera z Lomersheim, który zainspirowany reformatorskimi ideami Bernarda z Clairvaux, postanowił wstąpić do zakonu cystersów. Na potrzeby opactwa Walter oddał swoje włości w Eckenweiher położone pomiędzy Mühlacker a Lienzingen. Szybko jednak okazało się, że Eckenweiher nie było odpowiednią lokalizacją dla klasztoru. Brakowało wody oraz materiałów budowlanych. Walter zwrócił się o pomoc do nowo wybranego biskupa Spiry Günthera z Hennebergu. Biskup odwiedził konwent w 1147 i wkrótce potem przeniósł braci zakonnych do Maulbronn.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: