Zamek Wehrstein

Zwiedzone: 29 lipca 2001

zamek wehrstein
lipiec 2001

Położenie:

Zamek Wehrstein – 

w północnej części powyżej Fischingen, części miasta Sulz am Neckar

, w powiecie 
Rottweil, 
w landzie Badenia–Wirtembergia, 
w Niemczech.

Opis:

Miejscowości Fischingen i Empfingen po raz pierwszy były wymieniane w dokumentach z 772 roku. Około 1100 roku wymieniana jest po raz pierwszy szlachta von Wehrstein – Marquard von Wehrstein i jego żona Gepa obdarowali klasztor w Hirsau.

Zamek Wehrstein

Herb Empfingen

W tym samym czasie pojawia się też herb Wehrstein – złota kotwica w czarnym polu. Ma ona podobno przypominać ocalenie podczas burzy na morzu jednego ze szlachciców von Wehrstein biorącego udział w krucjacie wraz z Fryderykiem Barbarossą.

Szlachta von Wehrstein występuje w dokumentach z lat 1101 – 1395. Ich włości, oprócz okolic zamku rozciągały się również na miejscowości Fischingen, Betra i Empfingen. Początkowo podlegali pod hrabiów palatynów z Tybingi (niem. Pfalzgrafen von Tübingen), później pod von Hohenbergów, a od 1381 roku byli lennikami Habsburgów.

W 1318 roku Hiltibold von Wehrstein został opatem w książęcym opactwie św. Galla (Gawła) w St. Gallen. Prawdopodobnie wraz ze śmiercią Benza von Wehrstein w 1409 roku wymiera ród von Wehrstein. Ale już w 1331 roku właścicielem zamku był nazywany graf Rudolf von Hohenberg. Oznacza to, że zamek z włościami został przejęty przez von Hohenbergów. W 1373 roku grafowie von Hohenberg oddają zamek w lenno dla szlachty z Weitingen, którzy następnie rozbudowują zamek.

W 1381 roku cały majątek von Hohenbergów kupuje książę austriacki Leopold III Habsburg. W ten sposób Wehrstein staje się austriackim lennem aż do 1806 roku. W 1400 roku majątek dostaje w zastaw Burkard von Mansperg, który miał swoją rodową posiadłość w Mansberg koło Kirchheim unter Teck. Wkrótce zastaw zostaje zamieniony w lenno. W roku 1419 zamek wraca jako lenno do rodu von Weitingen. Powstanie chłopskie z 1525 roku pozostawiło zamek nienaruszonym.

W 1528 roku zamek nabył graf Christoph von Nellenburg-Tengen. Graf Christoph umiera w 1539 roku i zostaje pochowany w kościele w Empfingen. W roku 1552 zamek kupuje Jos Niklas II von Zollern dla swego kuzyna grafa Karla I von Hohenzollern. W testamencie z 1575 roku majątek zostaje dodany do majątku Hohenzollern-Haigerloch. Po wymarciu linii Hohenzollern-Wehrstein/Haigerloch w 1634 roku Wehrstein nie przeszedł w posiadanie do linii Hohenzollern-Hechingen tylko do Hohenzollern-Sigmaringen.

Do roku 1585 zamek był zarządzany przez wójta mającego tutaj swą siedzibę. W czasie Wojny Trzydziestoletniej wojska Elektoratu Bawarii zniszczyły całkowicie zamek w 1643 roku, ale później został odbudowany. Wraz z pokojem w Preszburgu w 1805 roku nastąpił koniec lenna zamku wobec Austrii i zamek przechodzi na własność rodu von Hohenzollern-Sigmaringen. Fischingen i Betra zostały początkowo przydzielone do Oberamt Glatt, który został później wcielony do Oberamt Haigerloch. Około 1830 roku zrujnowany zamek zostaje rozebrany. W 1842 roku ruiny zamku zostały poddane rozległym renowacjom i została chroniona przed dalszym rozpadem przez księcia Karla Antona von Hohenzollern-Sigmaringen.

W 2003 roku założona została grupa „Przyjaciele ruiny zamku Wehrstein”, która zajęła się dalszą ochroną obiektu. W czerwcu 2006 roku ruiny zamku zostały kupione przez właściciela pobliskiej żwirowni – Aloisa Gfrörera.

Według legendy w 752 roku Karol Wielki spotkał na zamku Wehrstein, swoją przyszłą żonę, szwabską hrabiankę Hildegardę.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: