Close

Zamek Drachenfels

Zwiedzony: 22 lipca 2001

Busenberg, DE
20°C
Overcast clouds
zamek Drachenfels

lipiec 2001

Położenie:

Zamek Drachenfels – 

na 150 m skale piaskowca (368 m n.p.m.), na południe od miejscowości Busenberg, w powiecie Südwestpfalz, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Zamek Drachenfels

22 lipca 2001

Opis:

Zamek Drachenfels położony jest na tak samo zwanej skale piaskowca długiej na 150 m. i szerokiej na 368 m. Najwyższa część skały została dawniej rozbudowana i powstał donżon. Z powodu jej obecnego wyglądu nazywana jest „zębem trzonowym”.

Nazwa zamku może pochodzić od smoka (niem. Drachen) wykutego w skale piaskowca w jednej z sal zamku. Nieznany jest okres w jakim on powstał. Możliwe jest także, że płaskorzeźba powstała gdy zamek nosił już swą nazwę.

Zachowane resztki zamku powstały w XII w. W 1209 r. właścicielami wymieniani są panowie von Drachenfels. Przypuszczalnie z powodu ich rozbójnictwa zamek został w 1335 r. lekko zniszczony przez wojska ze Strasburga. Jednak do końca XIV w. został odbudowany. Wkrótce po tym w 1400 r. zamek zostaje „Ganerbenburg”. W tym średniowiecznym prawie własności majątek ziemski był dzielony między wielu współposiadaczy.

W roku 1510 jedną z części otrzymał rycerz królewski Franz von Sickingen. Dlatego też 10 maja 1523 roku zamek został w czasie „klęski Sickingens” definitywnie zniszczony przez połączone wojska trzech księstw, chociaż zarządca zamku wraz z ośmioma knechtami wobec przeważających sił przeciwnika oddał zamek bez walki.

Mimo że po tych zniszczeniach jeszcze coś z zamku zostało, ostatecznych zniszczeń dokonano wykorzystując go jako kamieniołom. Spadkobiercy dawniejszych właścicieli nigdy nie fatygowali się odzyskać zamek z powrotem. Jeden z potomków baron Franz Christoph von Dürkheim w 1778 r. wznosi w środku wsi Busenberg willę wykorzystując do budowy kamień z zamku Drachenfels. Do dzisiaj ta budowla nazywana jest „zameczkiem”.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email
81 / 100 Punktacja SEO