Zamek Battenburg

Zwiedzone: 20 maja 2004

Zamek Battenburg
maj 2004

Położenie:

Zamek Battenburg – na wysokości 300 m n.p.m., wysoko na prawym brzegu strumienia Eckbachs, na zachód od zamku położona jest mała wieś o tej samej nazwie, w powiecie Bad Dürkheim, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

Zamek Battenberg leży na pogórzu Haardt na północno-wschodnim brzegu Lasu Palatyńskiego.

Do ruin zamku prowadzi pokręcony dojazd obok skały z piaskowca w kolorze ochry zwanym „Blitzröhren”. Nie powstała ona jednak od uderzenia pioruna (jak powszechnie sądzono), lecz przez erozje minerałów zawierających dużą ilość żelaza.

Prawdopodobnie zamek został wzniesiony przez grafa Friedrich III von Leiningen († 1287). Do czasu zburzenia w palatyńskiej wojny sukcesyjnej w 1689 roku zamek był w posiadaniu panów von Leininger, do których należał wówczas kraj Leininger. Wspólnie z położonym 1400 m na północ zamkiem Neuleiningen kontrolował wejście do doliny Eckbach. 5 km na południowy zachód w górę strumienia położony jest rodowy zamek panów von Leiningen – Altleiningen.

Zamek położony jest na odnodze skalnej opadającej stromo z trzech stron. Z czwartej otwartej strony była strzeżona przez dzisiaj całkowicie spłaszczony rów. Z całego zamku zachowywały się jedynie mur obwodowy z wieżą bramną i wieżą baterii na stronie południowej, jak również fundamenty nad kolebkowo sklepioną piwnicą budynku mieszkalnego z wieżą schodową, który został wybudowany później, w XVI wieku.

Ruina jest w własnością prywatną i jest częściowo udostępniona publicznie. Odwiedziny opłacają się z powodu wspaniałego widoku na równinę reńską, Bergstraße i Odenwald.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: