Pałac Mainau

Zwiedzony: 11 maja 2003

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Pałac Mainau
maj 2003

Położenie:

Pałac Mainau – 

na wyspie Mainau, należącej do miejscowości Litzelstetten, części miasta Konstancja, 

w powiecie 

Konstancja, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Pałac w Mainau należący do Zakonu Niemieckiego Najświętszej Marii Panny powstał w latach 1739–46 według projektów i pod kierownictwem Johanna Caspara Bagnato. Pomimo ograniczonych finansów powstało zrównoważone architektonicznie i wielce harmonijne założenie pałacowe. W stronę lądu otwierają się podkowiaście oba boczne skrzydła. Naprzeciw w stronę jeziora Bodeńskiego skierowana jest szeroka strona. Wzniesiony na cokole budynek posiada dwa pietra. Na zachodnim szczycie umieszczono wspaniałe herby Wielkiego Mistrza Clemensa Augusta von Bayern, krajowego komtura Philippa von Froberg i komtura Mainau Friedricha von Baden. Na wschodnim szczycie od strony jeziora umieszczono herb Zakonu Niemieckiego Najświętszej Marii Panny.

Bagnato w swym projekcie zrezygnował z reprezentacyjnej klatki schodowej na wzór Würzburga. Wyższe piętra osiągane są poprzez proste klatki schodowe w skrzydłach bocznych. Rdzeniem pałacu jest dawna sala audiencyjna utrzymana w tonacji złota i bieli, dzięki czemu nazywana jest “Białą Salą”. Swój obecny wygląd otrzymała dopiero w 1883 roku. Udostępniana jest publicznie w czasie szczególnych imprez lub koncertów. Dla publiczności udostępniana jest również sala herbowa, centralne pomieszczenie na parterze pierwotnego Corps de Logis. Oprócz tego jest jeszcze kawiarnia pałacowa w przejściu do palmiarni.

Pałac i kościół tworzą wspaniały i czysty architektonicznie harmonijny zespół. Są jedynym w swoim rodzaju przykładem południowo–niemieckiego baroku.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Zavelstein

Zamek został założony około 1200 roku przez hrabiów Calw jako kasztelania. W 1345 roku wszedł w posiadanie hrabiów Wirtembergii. Po napadzie Schleglerbundes na hrabiego Eberhard II w Wildbad znalazł on tutaj schronienie w trakcie ucieczki. W 1367 roku nadał on miejscowości prawa miejskie. W 1616 roku książę Johann Friedrich przeniósł władzę z Zavelstein do Buwinghausen von Walmerode, i zaczął w ten pałac inwestować. Francuskie wojsko pod dowództwem generała Mélac zniszczyło zamek w 1692 roku.

Zamek Hohenschramberg

około 1455 - zamek jest w posiadaniu Hansa von Rechberg. 1457-1459 - Hans von Rechberg przebudowuje zamek na wczesną twierdzę przystosowaną do broni palnej. Nazywana jest "najmocniejszą w całej Szwabii".

Zamek Guttenberg w Badenii Wirtembergii

Zamek Guttenberg został zbudowany około 1200 roku do ochrony królewskiego zamku w Bad Wimpfen. Lennikami byli zapewne wierni wasale - ród von Weinsberg. Około 1300 r. zbudowany zostaje potężny, wysoki na 40 m. donżon.

Zamek Weissenstein

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Pforzheim, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Hohentübingen

Prawdopodobnie zamek Hohentübingen został założony około 1037 roku. Kamienne wały otoczyły go dopiero w XII-XIII stuleciu, przedtem był tylko otoczony drewnianymi ostrokołami. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1078 roku.

Pałac Schloss Rastatt

Pałac Schloss Rastatt położony w Niemczech, w miejscowości Rastatt, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Roseck

Zamek Roseck położony w Niemczech, w pobliżu miejscowości Unterjesingen, w landzie Badenia Wirtembergia.

Pałac Schloss Michelfeld

Prawdopodobnie istniał w Michelfeld pałac nawodny, który w czasie wojny trzydziestoletniej, przypuszczalnie w latach 1634-1635 został zniszczony przez pożar. Znajdujący się obecnie w rękach prywatnych pałac został odbudowany przez panów von Gemmingen-Hornberg w 1753 roku i przez długie lata był ich podstawową siedzibą. W przyległym majątku urządzony został wspaniały hotel wraz z restauracją.

Pałac Hohenstein

Pałac w Niemczech, w pobliżu miejscowości Hohenstein, w landzie Badenia Wirtembergia. Pałac powstał w 1925 roku. Stanowił własność grafów von Bissingen.

Zamek Windeck

W 1130 roku zostaje założony zamek na miejscu jeszcze starszego (został zniszczony około 1100 roku) przez klasztor Lorch do ochrony Weinheim. Zamek nie był siedzibą rodową ani żadnych urzędów, zarządzany był przez wójtów obsadzanych przez klasztor. Az do roku 1674 został oszczędzony przez wojny, wtedy to został zdobyty i wysadzony prawdopodobnie przez Francuzów, ale nie jest to do końca udowodnione.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: