Pałac Mainau

Zwiedzony: 11 maja 2003

Konstanz, DE
-1°C
Scattered clouds
Pałac Mainau
maj 2003

Położenie:

Pałac Mainau – 

na wyspie Mainau, należącej do miejscowości Litzelstetten, części miasta Konstancja, 

w powiecie 

Konstancja, 

w landzie Badenia–Wirtembergia, 

w Niemczech.

Opis:

Pałac w Mainau należący do Zakonu Niemieckiego Najświętszej Marii Panny powstał w latach 1739–46 według projektów i pod kierownictwem Johanna Caspara Bagnato. Pomimo ograniczonych finansów powstało zrównoważone architektonicznie i wielce harmonijne założenie pałacowe. W stronę lądu otwierają się podkowiaście oba boczne skrzydła. Naprzeciw w stronę jeziora Bodeńskiego skierowana jest szeroka strona. Wzniesiony na cokole budynek posiada dwa pietra. Na zachodnim szczycie umieszczono wspaniałe herby Wielkiego Mistrza Clemensa Augusta von Bayern, krajowego komtura Philippa von Froberg i komtura Mainau Friedricha von Baden. Na wschodnim szczycie od strony jeziora umieszczono herb Zakonu Niemieckiego Najświętszej Marii Panny.

Bagnato w swym projekcie zrezygnował z reprezentacyjnej klatki schodowej na wzór Würzburga. Wyższe piętra osiągane są poprzez proste klatki schodowe w skrzydłach bocznych. Rdzeniem pałacu jest dawna sala audiencyjna utrzymana w tonacji złota i bieli, dzięki czemu nazywana jest “Białą Salą”. Swój obecny wygląd otrzymała dopiero w 1883 roku. Udostępniana jest publicznie w czasie szczególnych imprez lub koncertów. Dla publiczności udostępniana jest również sala herbowa, centralne pomieszczenie na parterze pierwotnego Corps de Logis. Oprócz tego jest jeszcze kawiarnia pałacowa w przejściu do palmiarni.

Pałac i kościół tworzą wspaniały i czysty architektonicznie harmonijny zespół. Są jedynym w swoim rodzaju przykładem południowo–niemieckiego baroku.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Zamek Eberbach

Zamek w Niemczech, w pobliżu miejscowości Eberbach, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Hohenentringen

Zamek Hohenentringen położony w Niemczech, w pobliżu miejscowości Entringen, w landzie Badenia Wirtembergia.

Zamek Wildenstein

Zamek Wildenstein należy do najlepiej zachowanych i najbardziej znanych zamków Niemieckich. Wznosi się na stromo opadających zboczach skał, 810 m n.p.m., 200 metrów powyżej Dunaju.

Zamek Hohenschramberg

około 1455 - zamek jest w posiadaniu Hansa von Rechberg. 1457-1459 - Hans von Rechberg przebudowuje zamek na wczesną twierdzę przystosowaną do broni palnej. Nazywana jest "najmocniejszą w całej Szwabii".

Budynek przy Karlstrasse 2 w Karlsruhe

Budynek przy ul. Karlstrasse 2, w centrum Karlsruhe.

Pałac Weinheimer Schloss

Pałac w Weinheim jest dawnym pałacem książąt Kurpfalzu a obecnie siedzibą zarządu miasta Weinheim. Książęta elektorowie Ruprecht III i później Ludwig III kupili w 1403 i 1423 roku w Weinheim różne przyległe posiadłości, aby wykorzystywać je, jako obóz i sporadyczne jako schronienie. Władcy Kurpfalzu zatrzymywali się od czasu do czasu w czasie posiedzeń w tamtejszych budynkach.

Zamek Fürsteneck

Zamek górski powstał w XII wieku zbudowany przez hrabiow Zähringen. W 1225 roku wspominany jest jako "castrum". W 1286 roku kasztelanami na zamku byli Friedrich i Egino Fürstenberg, ministeriałowie króla Rudolfa I. Następnie zamek przechodzi w posiadanie biskupstwa ze Strassburga. Zniszczony został w 1635 roku w czasie wojny trzydziestoletniej.

Zamek Lichtenfels

XII w. – przypuszczalne założenie zamku przez hrabiów von Hohenberg. 1298 – Bitwa pod Leinstetten. Przypuszczalne zniszczenie zamku.

Pałac Schloss Rüppurr

"Zamek" Ruppurr jest po raz pierwszy wymieniany w dokumentach w 1380 r. Od około 1450 roku określany jest jako pałac. Do XVI wieku następuje rozbudowa kompleksu budynków, otoczonych fosą wodną i murem obronnym. Gdy miejscowa szlachta opuściła pałac, w roku 1593 kupił ją margrabia Ernst Friedich von Baden¬-Durlach. Do początku XVIII w. mieścił się tu Urząd Ziemski.

Zamek Hirschburg

Zamek założony był prawdopodobnie w XI stuleciu i był siedzibą rodową rodziny szlacheckiej Hirschberger (wcześniej Hirzberger). Po wymarciu ostatniego jej członka Ebenharda von Hirzberg w pierwszej ćwierci XIII w. zamek został przejęty przez nowych rycerzy lenników, którzy również zaczęli się nazywać "von Hirschberg".

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: