Pałac Mainau

Zwiedzone: 11 maja 2003

Pałac Mainau
maj 2003

Położenie:

Pałac Mainau – na wyspie Mainau, należącej do miejscowości Litzelstetten, części miasta Konstancja, w powiecie Konstancja, w landzie Badenia–Wirtembergia, w Niemczech.

Opis:

Pałac w Mainau należący do Zakonu Niemieckiego Najświętszej Marii Panny powstał w latach 1739–46 według projektów i pod kierownictwem Johanna Caspara Bagnato. Pomimo ograniczonych finansów powstało zrównoważone architektonicznie i wielce harmonijne założenie pałacowe. W stronę lądu otwierają się podkowiaście oba boczne skrzydła. Naprzeciw w stronę jeziora Bodeńskiego skierowana jest szeroka strona. Wzniesiony na cokole budynek posiada dwa pietra. Na zachodnim szczycie umieszczono wspaniałe herby Wielkiego Mistrza Clemensa Augusta von Bayern, krajowego komtura Philippa von Froberg i komtura Mainau Friedricha von Baden. Na wschodnim szczycie od strony jeziora umieszczono herb Zakonu Niemieckiego Najświętszej Marii Panny.

Bagnato w swym projekcie zrezygnował z reprezentacyjnej klatki schodowej na wzór Würzburga. Wyższe piętra osiągane są poprzez proste klatki schodowe w skrzydłach bocznych. Rdzeniem pałacu jest dawna sala audiencyjna utrzymana w tonacji złota i bieli, dzięki czemu nazywana jest „Białą Salą”. Swój obecny wygląd otrzymała dopiero w 1883 roku. Udostępniana jest publicznie w czasie szczególnych imprez lub koncertów. Dla publiczności udostępniana jest również sala herbowa, centralne pomieszczenie na parterze pierwotnego Corps de Logis. Oprócz tego jest jeszcze kawiarnia pałacowa w przejściu do palmiarni.

Pałac i kościół tworzą wspaniały i czysty architektonicznie harmonijny zespół. Są jedynym w swoim rodzaju przykładem południowo–niemieckiego baroku.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: