Kościół ewangelicki w Wilgartswiesen

Zwiedzone: 20 lipca 2008

Kościół ewangelicki w Wilgartswiesen
lipiec 2008

Położenie:

Kościół ewangelicki w Wilgartswiesen – na wzgórzu we wschodniej części wsi, w powiecie Südwestpfalz, w landzie Nadrenia–Palatynat, w Niemczech.

Opis:

Neoromański kościół z imponującą fasadą z miejscowego pstrego piaskowca i podwójną wieżą został zbudowany w latach 1839–1843 (w 1839 r. poprzedni kościół został wyburzony) według planów architekta Augusta von Voita. Otwarty i poświęcony został 17 września 1843 r. W czasie pierwszej wojny światowej w 1917 r. trzy z czterech dzwonów z brązu zostało przetopionych na potrzeby działań wojennych. W nocy z 10 na 11 stycznia 1920 uległ kompletnemu zniszczeniu na wskutek zapalenia od pieca. Rekonstrukcję zorganizował architekt Latteyer z Ludwigshafen. Wprowadził przy tym indywidualne korekty na wyglądzie zewnętrznym, a wnętrze zostało przekształcone na klimatyczne i uroczyste pomieszczenie według ówczesnego gustu. Uroczystego otwarcia dokonano 2 kwietnia 1922 roku.

W trakcie remontu w latach 1961/62 ponownie gruntownie zmieniono wnętrze kościoła. Zburzono zachodnią emporę, a po zachodniej stronie utworzono prezbiterium oddzielone od nawy trzema stopniami. Freski zostały usunięte. Ze starego wyposażenia wzięto jedynie drewniany strop, ławki, ołtarz i ambonę. W prezbiterium uwagę przykuwa duża postać Chrystusa wykonana z drewna dębowego, autorstwa Margot Stempel–Lebert.

Piękne organy Oberlingera z 16 rejestrami znajdują się w nowoczesnej obudowie wykonanej z drewna modrzewiowego. Dawne organy Steinmeyera, które zostały zainstalowane w 1921 roku, są także ponownie używane.

Duże okno rozetowe we wschodniej fasadzie również pochodzi od Margot Stempel–Lebert. Okna w zachodniej fasadzie to fragmenty ogólnej koncepcji artystycznej wnętrza Autorstwa Karla–Martina Hartmanna w Wiesbaden.

Od 1985 r. kościół jest uznawany za zabytek.

Kościół jest jedynym dwuwieżowym kościołem w Lesie Palatynackim.
Nazywany jest również „Katedrą w dolinie Quaich”(Quaichtal-Dom).

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: