Kaiserpfalz w Kaiserslautern

Barbarossaburg

Zwiedzony: 5 listopada 2000

Kaiserslautern, DE
8°C
Scattered clouds
Kaiserpfalz w Kaiserslautern
listopad 2000

Położenie:

Kaiserpfalz w Kaiserslautern – 

w północnej części miasta, 

w powiecie 

Kaiserslautern (miasto na prawach powiatu), 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

Kaiserpfalz lub Königspfalz (z niem. Pałac cesarski) – ogólna nazwa dla wszystkich zamków i pałaców (oraz wczesnośredniowiecznych palatiów) w Świętym Cesarstwie Rzymskim, które spełniały rolę siedziby i miejsca wykonywania władzy cesarza. Siedziby te miały za zadanie utrzymywać ekonomicznie cesarza i jego orszak, w czasie jego pobytu w danym miejscu. Zarząd Kaiserpfalzami sprawowali palatyni.

 • VI w. – W tym samym miejscu znajdował się frankoński dwór królewski
 • VII w. – Dwór królewski Merowingów
 • 830 – Wzmianka o miejscowości „Villa Lutra”, z której powstało Kaiserslautern
 • 985 – „Villa Lutra” należy do dynastii salijskiej
 • 1114 – Dwór jest określany jako „curtis
 • 1152-58 – Cesarz Fryderyk Barbarossa buduję okazały zamek królewski
 • 1162 – Zamek zostaje powierzony pod opiekę Gotfriedowi von Lutra protoplaście rodu rycerzy von Hoheneck
 • 1215 –Zamek zostaje ukształtowany przez cesarza Fryderyka II
 • 1269 – Zamkowa kaplica jest miejscem ślubu króla Ryszarda z Kornwalii z Beatrix von Falkenstein
 • XIII-XV w. – Dynastia stauficka traci władzę i zamek. Zamkiem władają różne rody szlacheckie w tym także hrabiowie von Zweibrucken
 • 1569 – Palatyn Johann Casimir stawia obok zamku wspaniały trzykondygnacyjny renesansowy pałac
 • 1688 – W czasie hiszpańskiej wojny elekcyjnej zamek i pałac zostają poważnie uszkodzone
 • 1703 – Pałac zostaje przez Francuzów podpalony i wysadzony w powietrze
 • 1714 – Elektor Karl Ludwig buduje z pozostałości pałac myśliwski, który do rewolucji francuskiej pozostaje siedziba administracji
 • 1792 – Zamek zostaje podpalony przez francuskich rewolucjonistów
 • 1803 – Dobrze zachowane ruiny zostają sprzedane, budynki zostają częściowo wyburzone i przebudowane na więzienie i browar
 • 1934 – Zakończenie pełnienia funkcji więzienia, wyburzenie browaru
 • 1935 – Ostatnie zmiany w pałacu Johanna Casimira
 • 1960 – Rozległe prace zachowawcze i restauracyjne

10 czerwca 1190 roku cesarz Fryderyk I Barbarossa utonął w rzece Salef (obecnie Göksu). Dokładne okoliczności nie są znane. Jednak legenda głosi, że cesarz wcale nie utonął. Władca śpi zaklęty w górze Kyffhäuser i oczekuje na lepsze czasy. W jednej z legend siedzi przy stole wraz z sześcioma rycerzami i wyjdzie z góry, gdy jego ruda broda owinie się trzy razy wokół stołu. Natomiast inne podanie głosi, że jest otoczony krukami. Raz na jakiś czas przebudza się i wypuszcza ptaki na zewnątrz, żeby dowiedzieć się, czy jest Niemcom potrzebny.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Zamek Diemerstein

Zamek Diemerstein wymieniany jest w dokumentach w roku 1216 (Rudegar z Diemarstein, pierwszy szlachcic z zamku). Rok później opisani są szlachcice Männern Nebelung i Rüdiger von Dymarstein, zawikłani w finansowy spór z klasztorem Otterberg. Zadaniem władców Diemerstein była między innymi ochrona dróg od Frankenstein po Kaiserslautern.

Zamek Pfalzgrafenstein

1277 – Phillip II von Falkenstein–Münzenberg sprzedaje Kaub wraz z zamkiem i prawem do poboru cła palatynowi reńskiemu Ludwigowi II. Od tego czasu miejscowość należy do palatynów reńskich. 1326-27 – Cesarz Ludwig Bawarski wznosi na wyspie pięciokątną wieżę celną.

Krzyż pokutny w Essingen

Krzyż pokutny w Essingen położony jest na północnym krańcu wsi przy polnym żywopłocie. Wykonany z piaskowca o wymiarach 70 x 65 x 18 cm. kiedyś był o 100 cm wyższy. Podczas prac porządkowych został przeniesiony i posadowiony głębiej w gruncie.

Zamek Falkenburg

Ponad wsią Wilgartswisen w dolinie rzeki Queich, góruje długa i wąska skała z piaskowca. Na skale tej wznosił się niegdyś dumny i potężny zamek z którego niewiele dziś zostało. Jego powstanie jest niewiadome, pierwsza wzmianka datowana jest po roku 1246. Jego los był podobny jak i pozostałych zamków południowej części Pfälzer Wald'u

Katedra w Spirze

Katedra w Spirze – kościół katedralny z XI/XII wieku w Spirze w Nadrenii-Palatynacie w południowo-zachodniej części Niemiec. Największa zachowana do dnia dzisiejszego katedra romańska w Europie, jedna z trzech obok katedr w Moguncji i Wormacji katedr cesarskich typu nadreńskiego. Kościół grzebalny cesarzy z dynastii salickiej, staufickiej i habsburskiej. Spalona w 1689. Odbudowana i częściowo zrekonstruowana w XVIII–XIX wieku. W 1981 katedra w Spirze została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Zamek Stauf

Zamek powstał dobrze przed rokiem 1000 jako "castellum Stoufenburc" co wykazują najstarsze dokumenty. Jako pierwszy jego mieszkaniec jest wspomniany w dokumentach z około 1000 roku książę Konrad I von Kärnten z rodu Salier. W XII wieku było to lenno królewskie w posiadaniu rodziny Gottfrieda von Stauf, które w późniejszych latach często zmieniało właścicieli (hrabiowie von Eberstein, von Zweibrücken, von Sponheim, von Nassau-Saarbrücken-Weilburg), aż do zniszczenia w czasie Wojny Chłopskiej w 1525 roku.

Zamek Grossbundenbach

Zamek był wybudowany przypuszczalnie około 1200 roku przez hrabiów von Saarwerden. Budowla wielokrotnie zmieniała posiadaczy, którymi byli m. in. hrabiowie von Veldenz, Boos von Waldeck, rodzina Stein i książęta Zweibrücken. W czasie wojny trzydziestoletniej zamek został zniszczony i w 1813 r. rozebrany.

Zamek Wegelnburg

Zamek Wegelnburg zwany również Wegelenburg, koło Nothweiler w Nadrenii-Palatynacie jest najwyżej położonym zamkiem w Pfalzu. Znajduję się na wysokiej na 572 m górze, dokładnie na granicy niemiecko-francuskiej. Na tym samym grzbiecie górskim, w bezpośredniej bliskości położone są Hohenburg, Löwenstein i Fleckenstein.

Zamek Schlosseck

Zamek Schlosseck zbudowany został w IX/X w. i w XIII w. został rozbudowany. Badania archeologiczne wykazały że w XIII w. zamek padł ofiarą pożaru, ale w XIV w. był jeszcze zamieszkały. Jego pierwotna nazwa jak i data jego ostatecznego zniszczenia nie są znane.

Zamek Schlössel

Zamek Schlössel ma swój początek w czasach Karolingów jako Flichfeste z końca IX w. Mury obronne obejmują teren około 220 x 100 m. i przypuszczalnie nie były używane. W połowie XI w. wzgórze zostało wyrównane i powstał zamek Schlössel. Mury obwodowe stanowiły wówczas rodzaj przedzamcza.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: