Kaiserpfalz w Kaiserslautern

Barbarossaburg

Zwiedzony: 5 listopada 2000

Kaiserslautern, DE
7°C
Overcast clouds
Kaiserpfalz w Kaiserslautern
listopad 2000

Położenie:

Kaiserpfalz w Kaiserslautern – 

w północnej części miasta, 

w powiecie 

Kaiserslautern (miasto na prawach powiatu), 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

Kaiserpfalz lub Königspfalz (z niem. Pałac cesarski) – ogólna nazwa dla wszystkich zamków i pałaców (oraz wczesnośredniowiecznych palatiów) w Świętym Cesarstwie Rzymskim, które spełniały rolę siedziby i miejsca wykonywania władzy cesarza. Siedziby te miały za zadanie utrzymywać ekonomicznie cesarza i jego orszak, w czasie jego pobytu w danym miejscu. Zarząd Kaiserpfalzami sprawowali palatyni.

 • VI w. – W tym samym miejscu znajdował się frankoński dwór królewski
 • VII w. – Dwór królewski Merowingów
 • 830 – Wzmianka o miejscowości „Villa Lutra”, z której powstało Kaiserslautern
 • 985 – „Villa Lutra” należy do dynastii salijskiej
 • 1114 – Dwór jest określany jako „curtis
 • 1152-58 – Cesarz Fryderyk Barbarossa buduję okazały zamek królewski
 • 1162 – Zamek zostaje powierzony pod opiekę Gotfriedowi von Lutra protoplaście rodu rycerzy von Hoheneck
 • 1215 –Zamek zostaje ukształtowany przez cesarza Fryderyka II
 • 1269 – Zamkowa kaplica jest miejscem ślubu króla Ryszarda z Kornwalii z Beatrix von Falkenstein
 • XIII-XV w. – Dynastia stauficka traci władzę i zamek. Zamkiem władają różne rody szlacheckie w tym także hrabiowie von Zweibrucken
 • 1569 – Palatyn Johann Casimir stawia obok zamku wspaniały trzykondygnacyjny renesansowy pałac
 • 1688 – W czasie hiszpańskiej wojny elekcyjnej zamek i pałac zostają poważnie uszkodzone
 • 1703 – Pałac zostaje przez Francuzów podpalony i wysadzony w powietrze
 • 1714 – Elektor Karl Ludwig buduje z pozostałości pałac myśliwski, który do rewolucji francuskiej pozostaje siedziba administracji
 • 1792 – Zamek zostaje podpalony przez francuskich rewolucjonistów
 • 1803 – Dobrze zachowane ruiny zostają sprzedane, budynki zostają częściowo wyburzone i przebudowane na więzienie i browar
 • 1934 – Zakończenie pełnienia funkcji więzienia, wyburzenie browaru
 • 1935 – Ostatnie zmiany w pałacu Johanna Casimira
 • 1960 – Rozległe prace zachowawcze i restauracyjne

10 czerwca 1190 roku cesarz Fryderyk I Barbarossa utonął w rzece Salef (obecnie Göksu). Dokładne okoliczności nie są znane. Jednak legenda głosi, że cesarz wcale nie utonął. Władca śpi zaklęty w górze Kyffhäuser i oczekuje na lepsze czasy. W jednej z legend siedzi przy stole wraz z sześcioma rycerzami i wyjdzie z góry, gdy jego ruda broda owinie się trzy razy wokół stołu. Natomiast inne podanie głosi, że jest otoczony krukami. Raz na jakiś czas przebudza się i wypuszcza ptaki na zewnątrz, żeby dowiedzieć się, czy jest Niemcom potrzebny.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Zamek Gräfenstein

Pierwsza wzmianka o zamek Gräfenstein pochodzi z 1237 roku w dokumencie podziału hrabiów z Leiningen. Centrum założeni, donżon i palatium pochodzi prawdopodobnie z XII w. więc z czasów dynastii Staufów. Wznosi się ona na wysokim na 12 m. skalnym płaskowyżu.

Kościół ewangelicki w Wilgartswiesen

Kościół ewangelicki w miejscowości Wilgartswiesen, w landzie Nadrenia-Palatynat, w Niemczech.

Zamek Diemerstein

Zamek Diemerstein wymieniany jest w dokumentach w roku 1216 (Rudegar z Diemarstein, pierwszy szlachcic z zamku). Rok później opisani są szlachcice Männern Nebelung i Rüdiger von Dymarstein, zawikłani w finansowy spór z klasztorem Otterberg. Zadaniem władców Diemerstein była między innymi ochrona dróg od Frankenstein po Kaiserslautern.

Krzyże pokutne w Gleisweiler

Krzyże pokutne w Gleisweiler położone są przy drodze na Burrweiler. Grupa składa się z trzech krzyży wykonanych z piaskowca, z których dwa mają utrącone boczne ramię. Na jednym z nich wyryty jest nóż do obcinania winorośli.

Zamek Hambacher Schloss

I połowa XI w. – Zbudowana zostaje królewska twierdza Kästenburg przez dynastie salicką. 1100 – Poprzez darowiznę zamek przechodzi na własność opactwa w Spirze. 1525 – Podczas Wojny Chłopskiej zamek zostaje zniszczony.

Zamek Grafendahn

Zamek Grafendahn został zbudowany w 1425 roku przez Konrada von Mursel, lennika biskupów ze Spiry (Speyer) i wnuka Fridricha von Dahn (zobacz Altdahn). Od początku zamek był zaplanowany jako Ganerbenburg...

Zamek Lemburg

1198 – Przekazanie rejonu Gutinbergs i Ruprechtibergs dla grafa Heinricha I przez opata Wernhera z klasztoru Hornbach pod budowę górskich fortyfikacji. 1200 – Przypuszczalny rok powstania zamku. 1269 – Wzmianka o lenniku – rycerzu Gozo von Lemberg.

Zamek Falkenburg

Ponad wsią Wilgartswisen w dolinie rzeki Queich, góruje długa i wąska skała z piaskowca. Na skale tej wznosił się niegdyś dumny i potężny zamek z którego niewiele dziś zostało. Jego powstanie jest niewiadome, pierwsza wzmianka datowana jest po roku 1246. Jego los był podobny jak i pozostałych zamków południowej części Pfälzer Wald'u

Krzyż pokutny w Burrweiler

Krzyż pokutny w Burrweiler w formie kapliczki położony jest północnej części wsi, przy cmentarnym parkingu. Wykonany jest z piaskowca o wymiarach 168 x 60 x 53 cm. Pierwotnie znajdował się na skrzyżowaniu dróg bardziej na północ, na skraju winnicy. Poniżej uszkodzonej niszy umieszczono krzyż typu greckiego. Kształt i forma sugerują powstanie w czasach średniowiecza.

Zamek Drachenfels

Zamek Drachenfels położony jest na tak samo zwanej skale piaskowca długiej na 150 m. i szerokiej na 368 m. Najwyższa część skały została dawniej rozbudowana i powstał donżon. Z powodu jej obecnego wyglądu nazywana jest "zębem trzonowym".

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: