Kaiserpfalz w Kaiserslautern

Barbarossaburg

Zwiedzony: 5 listopada 2000

Rate limit exceeded, please try again in few seconds.
Kaiserpfalz w Kaiserslautern
listopad 2000

Położenie:

Kaiserpfalz w Kaiserslautern – 

w północnej części miasta, 

w powiecie 

Kaiserslautern (miasto na prawach powiatu), 

w landzie Nadrenia–Palatynat, 

w Niemczech.

Opis:

Kaiserpfalz lub Königspfalz (z niem. Pałac cesarski) – ogólna nazwa dla wszystkich zamków i pałaców (oraz wczesnośredniowiecznych palatiów) w Świętym Cesarstwie Rzymskim, które spełniały rolę siedziby i miejsca wykonywania władzy cesarza. Siedziby te miały za zadanie utrzymywać ekonomicznie cesarza i jego orszak, w czasie jego pobytu w danym miejscu. Zarząd Kaiserpfalzami sprawowali palatyni.

 • VI w. – W tym samym miejscu znajdował się frankoński dwór królewski
 • VII w. – Dwór królewski Merowingów
 • 830 – Wzmianka o miejscowości „Villa Lutra”, z której powstało Kaiserslautern
 • 985 – „Villa Lutra” należy do dynastii salijskiej
 • 1114 – Dwór jest określany jako „curtis
 • 1152-58 – Cesarz Fryderyk Barbarossa buduję okazały zamek królewski
 • 1162 – Zamek zostaje powierzony pod opiekę Gotfriedowi von Lutra protoplaście rodu rycerzy von Hoheneck
 • 1215 –Zamek zostaje ukształtowany przez cesarza Fryderyka II
 • 1269 – Zamkowa kaplica jest miejscem ślubu króla Ryszarda z Kornwalii z Beatrix von Falkenstein
 • XIII-XV w. – Dynastia stauficka traci władzę i zamek. Zamkiem władają różne rody szlacheckie w tym także hrabiowie von Zweibrucken
 • 1569 – Palatyn Johann Casimir stawia obok zamku wspaniały trzykondygnacyjny renesansowy pałac
 • 1688 – W czasie hiszpańskiej wojny elekcyjnej zamek i pałac zostają poważnie uszkodzone
 • 1703 – Pałac zostaje przez Francuzów podpalony i wysadzony w powietrze
 • 1714 – Elektor Karl Ludwig buduje z pozostałości pałac myśliwski, który do rewolucji francuskiej pozostaje siedziba administracji
 • 1792 – Zamek zostaje podpalony przez francuskich rewolucjonistów
 • 1803 – Dobrze zachowane ruiny zostają sprzedane, budynki zostają częściowo wyburzone i przebudowane na więzienie i browar
 • 1934 – Zakończenie pełnienia funkcji więzienia, wyburzenie browaru
 • 1935 – Ostatnie zmiany w pałacu Johanna Casimira
 • 1960 – Rozległe prace zachowawcze i restauracyjne

10 czerwca 1190 roku cesarz Fryderyk I Barbarossa utonął w rzece Salef (obecnie Göksu). Dokładne okoliczności nie są znane. Jednak legenda głosi, że cesarz wcale nie utonął. Władca śpi zaklęty w górze Kyffhäuser i oczekuje na lepsze czasy. W jednej z legend siedzi przy stole wraz z sześcioma rycerzami i wyjdzie z góry, gdy jego ruda broda owinie się trzy razy wokół stołu. Natomiast inne podanie głosi, że jest otoczony krukami. Raz na jakiś czas przebudza się i wypuszcza ptaki na zewnątrz, żeby dowiedzieć się, czy jest Niemcom potrzebny.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Nadrenia–Palatynat:

Wieża Bismarcka w Bad Dürkheim

36-metrowa wieża widokowa, bez misy ogniowej, na planie prostokąta o wymiarach 16.70 m x 14,00 m. Monumentalny budynek został zbudowany w stylu zamku neoromańskiego i ma pewne elementy secesyjne.

Zamek Erfenstein

W trzeciej kwarcie XII wieku hrabiowie z Leiningen budują zamek Erfenstein zabezpieczając drogę wzdłuż górnego biegu rzeki Speyerbach naprzeciw zamku Spangenberg chroniącego część rejonu biskupstwa ze Speyer. "Ritter von Erffenstein" wymienieni zostali po raz pierwszy w 1272 roku, wymarli w 1475 roku.

Zamek Neudahn

Około 3 kilometry w kierunku północno zachodnim od Dahn w 1230 r. Heinrich von Mursel z bocznej linii rycerzy z Dahn Buduje własną siedzibę - zamek Neudahn. Już w 1327 roku wymiera linia von Neudahn. Tanstein, Altdahn i Neudahn przynależały od tego czasu do wspólnych właścicieli z Dahn. W 1438 roku odradza się znów linia von Neudahn i we wczesnych latach XVI wieku rozbudowuje i umacnia zamek. W 1552 roku nocował tu król Francji Henryk II.

Krzyż kamienny w Hainfeld

Krzyż kamienny w Hainfeld położony jest na kościelnym podwórzu, na zachód od kościoła. Wykonany jest z piaskowca. Na przedniej części umieszczone jest serce. Boczne ramiona zakończone są w formie koniczyny. Podwórze kościelne było kiedyś przykościelnym cmentarzem, stad przypuszczenie, że krzyż jest pozostałością krzyża nagrobnego.

Zamek Beilstein

Zamek Beilstein po raz pierwszy był wzmiankowany w dokumentach z 1234 roku, kiedy to król Heinrich VII wyraźnie zezwolił na odbudowę "castrum Bylenstein". Poprzedni zamek mógł być wzniesiony w połowie XII w. przez księcia Friedricha II von Schwaben. Ponadto od 1185 roku istniał ród ministeriałów nazywających się tak samo jak ta twierdza.

Zamek Hohenhaus

Z położonego około 1000 metrów na zachód od Freckenfeld zamku nie zostało praktycznie nic. Zamek wymieniany był w źródłach w 1611 roku. Zbudowany przez szlachtę von Hohen Haus i zamieszkiwany przez rodzinę von Hohenhausen. W miejscu gdzie stał zamek widoczne są dwa wzgórza wysokie na 6 -8 metrów.

Katedra w Spirze

Katedra w Spirze – kościół katedralny z XI/XII wieku w Spirze w Nadrenii-Palatynacie w południowo-zachodniej części Niemiec. Największa zachowana do dnia dzisiejszego katedra romańska w Europie, jedna z trzech obok katedr w Moguncji i Wormacji katedr cesarskich typu nadreńskiego. Kościół grzebalny cesarzy z dynastii salickiej, staufickiej i habsburskiej. Spalona w 1689. Odbudowana i częściowo zrekonstruowana w XVIII–XIX wieku. W 1981 katedra w Spirze została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Zamek Rheinstein

Około 900 roku został wybudowany zamek będący królewską komorą celną. Wymienia się go także, jako Vogtsburg (zamek namiestnika). Cesarz Otto II podarował go arcybiskupstwu Moguncji. Między XI i XII wiekiem został przebudowany na zamek ochronny przez arcybiskupów i książąt–elektorów Moguncji. Swój historyczny punkt kulminacyjny zamek osiągnął w czasie pobytu niemiecko rzymskiego cesarza Rudolfa Habsburga (1282 - 1286).

Zamek Hohenecken

Dokładna data powstania zamku jest obecnie niestety nie do odgadnięcia. Tymczasem w starej literaturze wspomina się o wybudowaniu go zaraz po powstaniu nowego zamku Barbarossy w Kaiserslautern (1156 r.) albo 50 lat później. Pięciokątny donżon i masywny mur kurtynowy wskazują na powstanie około 1200 roku.

Zamek Burghalder

Położone na pagórku "Burghalder" ponad miejscowością Hauenstein refugium powstało prawdopodobnie w czasach Karolingów w IX w. Służyło jako miejsce schronienia dla okolicznej ludności w czasie wojny. Po wejściu na szczyt niewiele można zobaczyć. O tym że istniał tu zamek informuje wykuta w skale inskrypcja. Dopiero dokładne rozejrzenie pozwoli nam znaleźć resztki rowów i wałów ziemnych.

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia: