Zamek Roseck

Zwiedzone: 7 kwietnia 2002

Zamek Roseck
kwiecień 2002

Położenie:

Zamek Roseck – ponad doliną rzeki Ammer, na północ od Unterjesingen, części Tybingi (Tübingen), w powiecie Tübingen, w landzie Badenia–Wirtembergia, w Niemczech.

Opis:

Dawny zamek Roseck został prawdopodobnie zbudowany przez palatynów z Tybingi za czasów Staufów (1138–1254). Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1287 roku. W 1287 r. Gottfried I († 1316), hrabia Böblingen i palatyn z Tybingi, sprzeciwił się królowi Rudolfowi. W zamian musiał oddać mu zamek (castrum Rosseccke). W połowie XIV wieku zamek wszedł w posiadanie panów Ow, następnie stał się własnością Burkharta von Hönstein, który w 1408 roku sprzedał go Hinzowi von Hailfingen. Tenże sprzedaje zamek wraz z całą wioską Jesingen (dzisiejsze Unterjesingen) dla klasztoru w Bebenhausen 28 października 1410 r.

Klasztor Bebenhausen założył opiekę klasztorną, jurysdykcję niższą i siedzibę administracyjną dla wiosek w dolinie Ammer. Po likwidacji klasztoru w latach 1535/1536 posiadłość przeszła w ręce książąt Wirtembergii. Opieke klasztorną przeniesiono do urzędu klasztornego Bebenhausen w Lustnau w Wirtembergii, a następnie do okręgu Oberamt Herrenberg. W 1807 roku Roseck stał się domeną państwową. W 1824 r. domena państwowa przeszła w ręce ekonomisty Karla Friedricha Sicka ze Stuttgartu. W 1826 roku posiadłość przejął syn milionera Rudolf Bernus z Frankfurtu. W 1850 r. posiadłość odziedziczył jego przybrany syn Leonhard Benz. W 1861 r. sprzedał ją z powodu choroby dla Constantina Riedlingera (ur. 19 maja 1821) z Rottenburga. W 1891 r. zamek przechodzi na własność dyrektora banku Alfreda von Kaulla ze Stuttgartu.

Już pod rządami Riedlingera gospodarstwo było zarządzane przez zarządce Guotha, którego syn Heinrich Guoth kupił posiadłość w 1898 roku. Dyplomowany rolnik Guoth zajmował się głównie hodowlą bydła mlecznego i sadownictwem. W 1900 roku został powołany do Stuttgartu jako poseł do niemieckiego parlamentu. Po jego przedwczesnej śmierci w 1909 roku wdowa po nim sprzedała posiadłość zamkową w 1917 roku producentowi mydła Franzowi Öchsle z Plochingen.

W 1947 roku Franz Öchsle podarował zamek Roseck siostrom franciszkankom z Schramberg-Heiligenbronn (powiat Rottweil), które przeniosły się na zamek. Siostry zarządzały należnym im majątkiem i w 1958 r. zbudowały na zamku dom rekonwalescencyjny. W 1989 roku wydzierżawiły zamek dla franciszkańskiego stowarzyszenia Lebenszentrum, które było prowadzone przez „Małych Sług Jezusa”. Po zaledwie 14 miesiącach stowarzyszenie opuściło posiadłość, ponieważ dyrektorowi postawiono zarzuty znęcania się nad dziećmi. Zamek stał się wówczas kwaterą dla azylantów.

W wyniku pożaru 9 sierpnia 1991 r. zamek nie nadawał się do dalszego zamieszkania. Ogień został podłożony przez pijanego narkomana. Franciszkanki z Heiligenbronn odbudowały dach, jednak zamek nie był już odbudowywany. Pozostał pusty.

W 1993 roku zamek ponownie stał się własnością prywatną. Nieruchomość, która góruje wysoko nad doliną Ammer, kupił Oskar Eggenweiler z Sulz am Neckar, za 5,3 miliona marek niemieckich (2,71 mln euro). Do stycznia 2007 r zamek pozostawał prawie pusty. Wynajmowane było tylko jedno mieszkanie. Zgodnie z pierwotnymi planami Eggenweilera w starym budynku miała powstać klinika dla osób z chorobami czaszki i mózgu. W aneksie, który został zbudowany przez siostry w 1959 roku, organizacja „Schloss Roseck Pflegegesellschaft” (Towarzystwo Pielęgniarskie Zamku Roseck) prowadziło dom opieki  z 21 łóżkami i dziesięcioma mieszkaniami. Organizacja prowadzona była przez żonę Eggenweilera Susanne i opiekowała się pacjentami, którzy byli hospitalizowani po udarach, urazach czaszki i innych dolegliwościach. Uwzględniono również osoby ze stwardnieniem rozsianym, osoby z ciężkimi chorobami neurologicznymi, demencją lub chorobą Alzheimera. Umowa najmu pomiędzy Eggenweilerem, a firmą opiekuńczą na dom spokojnej starości miała obowiązywać do końca 2019 roku.

W 2007 roku nieruchomość ze wszystkimi ziemiami została przejęta przez Markusa Eggenweilera. Schloss Roseck GmbH nadal był najemcą gruntów i planowane były rozległe modernizacje i rozbudowy. W dniu 16 marca 2012 r. ogłoszono, że ośrodkowi opieki Schloss Roseck zostało odebrane pozwolenie na prowadzenie działalności przez Landratsamt Tübingen (starostwo) z powodu różnych naruszeń. W styczniu 2014 r. wstrzymano działalność, a zamek został sprzedany prywatnemu nabywcy, który chciał w nim zamieszkać. Od jesieni 2019 roku zamek został ponownie wystawiony na sprzedaż za 4,5 miliona euro.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: