Zamek Ehrenberg

Zwiedzone: 7 grudnia 2003

Zamek Ehrenberg
grudzień 2003

Położenie:

Zamek Ehrenberg – powyżej rzeki Neckar i miejscowości Heinsheim, części miasta Bad Rappenau, w powiecie Heilbronn, w landzie Badenia–Wirtembergia, w Niemczech.

Opis:

Założenie zamku we wczesnym XII wieku powinno przypaść hrabiom Lauffen. Ehrenberg najpóźniej od 1193 roku był siedziba rodu von Ehrenberg (również Erenberg albo Ernberg) należącego do świty Staufów. Zamek znajdował się w bezpośrednim związku ze staufickim Kaiserpfalzem w pobliskim Wimpfen. W literaturze zamek często jest nazywany jako przed–obóz Wimpfen.

Najstarszą częścią zamku jest mur obwodowy dookoła zamku głównego, grubości około dwóch metrów. Budynki zamku głównego datowane są na XII–XIII wiek i stoją na bardzo mocnych kamiennych fundamentach. Do dziś zachowany jest donżon z 1235 roku, wysoki na 50 metrów (kiedyś był jeszcze 10 metrów wyższy) jak również wysokie na 15 metrów szczyty budynków zamku głównego. Pozostałe budynki zamku głównego rozpoznawalne są tylko poprzez pozostałości fundamentów. Uszkodzenia zamku pochodzą zapewne z czasów wojny trzydziestoletniej. Wokół zamku głównego powstało w XVII i XVIII wieku przedzamcze z wysoką na 30 metrów wieżą bramną wraz z budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi w stylu barokowym.

Do zamku należy także położona na południe od muru obwodowego kaplica zamkowa z 1602 roku pod wezwaniem św. Albana, która założona była jako katolicki kościół dla mieszkańców Heinsheim i w 1778 roku przebudowana została w stylu barokowym.

Ród von Ehrenberg wymarł w XVII wieku. Po śmierci ostatniego z rodu zamek przeszedł w posiadanie miejscowości Heinsheim i pobliskiemu folwarkowi Zimmerhof należącemu do biskupstwa Worms, których następcą został landsgraf Hesji. Od niego w 1805 roku zamek i Zimmerhof zostały kupione przez baronów Racknitz.

Przedzamcze jest zamieszkiwane przez rodzinę Racknitz do dziś, ruiny zamku głównego służą jako stacja hodowli sokołów. Ponieważ zamek jest własnością prywatną i jest zamieszkały jego pomieszczenia nie mogą być oglądane.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: