Pałac Schwetzingen-Schloß

Zwiedzone: 19 maja 2002

Pałac Schwetzingen-Schloß
maj 2002

Położenie:

Pałac Schwetzingen-Schloß – w centrum Schwetzingen, w powiecie Rhein-Neckar, w landzie Badenia–Wirtembergia, w Niemczech.

Opis:

W 1350 roku zamek jest po raz pierwszy wspomniany w dokumentach, jako rycerski zamek nawodny. Założenie zamkowe składało się z małego otoczonego murem zamku z donżonem położonego na wyspie potoku Leimbach. Jego właściciele, rodzina von Schomberg oddała go do dyspozycji palatyna Ruprechta.

Jego następcy pozyskiwali metodycznie majątki w Schwetzingen, powiększając areał wokół ogrodów, będących później punktem wyjścia do budowy wielkiego pałacu. Pałac służył w następnych stuleciach palatyńskiemu dworowi jako miejsc pobytu w czasie polowań.

Rozbudowany przez księcia elektora Ludwiga V von der Pfalz (1508-1544) pałac został w czasie wojny trzydziestoletniej zdewastowany i ponownie odbudowany. W czasie wojny palatyńsko-orleańskiej w 1689 roku pałac spłonął ponownie. Odbudowa przez elektora Johanna Wilhelma zakończyła się w 1701 roku.

W następnych latach za czasów elektora Carla Philippa (1658-1742) został na nowo założony ogród i w 1718 roku zamknięty półkoliście oranżerią. Wkrótce jednak pałac został zaniedbany gdyż książę poświęcił się ambitnemu planowi przekształcenia pałacu w Mannheim w elektorską rezydencję letnią.

Ponowne zainteresowanie pałacem nastąpiło za czasów Carla Theodora (1724-1799). Jako rekompensatę za upadłą oranżerię kazał przyłączyć do zamku północny okrągły budynek. W tym miejscu powstał także teatr. Południowy budynek z salonami powstał jako odpowiednik.

Prosta najstarsza część zamku została zachowana, chociaż ciągle powstawały nowe projekty. Słynni architekci swego czasu jak Pigage, Rabaliatti i Balthasar Neumann przedstawiali swoje projekty, jednak nie wszystkie zostały zrealizowane.

Jedynie ogrody zostały przekształcone na szeroką skalę. Pod kierownictwem architekta Nicolasa de Pigage powstały wspaniałości w stylu francuskim. Później część ogrodów została przeobrażona przez Friedricha Ludwiga Sckella zainspirowanego pejzażowymi ogrodami angielskimi.

Galeria:

Inne zabytki w landzie Badenia–Wirtembergia:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: