Mury miejskie w Zielonej Górze

Zwiedzone: 17 marca 2009

Obiekt zabytkowy

nr rej.: 151 z 16.03.1965

Mury miejskie w Zielonej Górze

Położenie:

Mury miejskie w Zielonej Górze – (niem. Grünberg), na terenie Starego Miasta, w powiecie zielonogórskim, w województwie lubuskim, w Polsce.

Opis:

Mury obronne, a raczej to co po nich pozostało, można obecnie podzielić na trzy fragmenty, choć przyznać trzeba, że o jednym z nich często nie wiedzą chyba nawet sami mieszkańcy miasta.

Ponieważ Zielona Góra nigdy nie była grodem o jakimś wielkim znaczeniu strategicznym, więc także tutejsze umocnienia nigdy nie należały do najbardziej spektakularnych. W publikacjach można znaleźć informacje, że miasto właściwie było otwarte, a mury obronne nigdy nie miały okazji sprawdzić się w praktyce.

Mury obronne otoczone były fosą wypełnioną wodami Złotej Łączy. Dziś po fosie nie ma już śladu, a jedyną pamiątką po niej do niedawna była podłużna fontanna przed budynkiem filharmonii.

Umocnienia zaczęto rozbierać w XVIII wieku, ponieważ przeszkadzały w rozwoju miasta. Stopniowo znikały mury, bramy, baszty i dziś mamy już tylko ich szczątkową wersję, choć pod ziemią pozostały jeszcze fundamenty.

Wieża Łazienna to jeden z nielicznych zabytków pochodzący jeszcze ze średniowiecza, a właściwie ze schyłku średniowiecza. Stanowiła element trzeciej bramy miejskiej zbudowanej w 1487 r. Wieża ma 35m wysokości. Była wielokrotnie remontowana. W XVIII w. otrzymała barokowy hełm z latarnią. Swoją nazwę (Łazienna lub Łaziebna) zawdzięcza temu, że w pobliżu znajdowała się łaźnia miejska. Jednak przez mieszkańców Zielonej Góry jest uparcie i mylnie nazywana Głodową.

Wieża Łazienna stoi u zbiegu ulic Krawieckiej i Masarskiej. Zbudowana jest na podstawie prostokąta o wymiarach 4,32m x 7,22m. Jej wysokość wynosiła 20m. Pełniła ona potrójną funkcję: obserwacyjną, obronną i była bramą miejską. Bramę tą wybudowano aby ułatwić komunikację z przedmieściem. Pomagała ona dotrzeć mieszkańcom okolicznych wsi do kościoła św. Jadwigi.

Galeria:

Inne zabytki w województwie lubuskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: