Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie

Zwiedzone: 5 kwietnia 2010

Obiekt zabytkowy

nr rej.: A/1989/489 z 20 lutego 1959

Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie
kwiecień 2010

Położenie:

Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie – (niem. Grüssau), w północnej części wsi, w powiecie kamiennogórskim, w województwie dolnośląskim, w Polsce.

Opis:

Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie – barokowy kościół wchodzący w skład dawnego opactwa cystersów zbudowany w latach 1728–1735. Główne sanktuarium maryjne diecezji legnickiej. Od 1998 posiada godność bazyliki mniejszej, a od 2013 kolegiaty, jest także siedzibą dekanatu.

Na portalu i fasadzie rzeźby praskiego rzeźbiarza Ferdynanda Brokoffa.

Wnętrze o wystroju rokokowym, stalle i organy rzeźbione przez A. Dorazila, freski – dzieło J. Neunhertza, obrazy m.in. M. Willmanna i P. Brandla. Sanktuarium maryjne (otoczony kultem obraz „Madonna z Dzieciątkiem” z I połowy XIII wieku – najstarszy obraz maryjny w Polsce, ufundowany prawdopodobnie przez fundatora klasztoru – Bolka I i ukoronowany papieskimi koronami przez Jana Pawła II w Legnicy 2 czerwca 1997). Za prezbiterium, we wzniesionej w latach 1735–1747 kaplicy o rokokowym wnętrzu, znajduje się mauzoleum Piastów świdnickich: Bolka I i Bolka II (XIV wiek). 29 września 2013 kanał TVP Polonia przeprowadził transmisję mszy świętej. II biskup legnicki dr Stefan Cichy ustanowił kapitułę krzeszowską złożoną z księży kanoników gremialnych i honorowych. Kościołem Kapitulnym jest tutejsza bazylika.

na podstawie

Wikipedii

Opis powstał na podstawie:

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie
Zobacz

Galeria:

Inne zabytki w województwie dolnośląskim:

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZACZEKAJ !

Jest jeszcze tyle do zobaczenia:

Ostatnio dodane:

Losowe wpisy: